Ta si práci restaurátorského týmu pochvaluje. „Hrálo se mi krásně. Samozřejmě, že se nástroj potřebuje ještě trochu usadit a až se trochu oteplí, tak varhanáři budou mít ještě práci. Ale udělali to velice krásně, velice kvalitně a moc dobře se na varhany hraje," řekla umělkyně Deníku.
„Nástroj má krásné barvy, takže příprava koncertu nedala žádnou práci. Rejstříky skutečně znějí hezky. Vím, z jakého stavu to varhanáři dostávali do tohoto stavu, v jakém je nástroj dnes. Přestože jsou restaurátoři velmi mladí, tak jsou moc šikovní a dělají kvalitně. Musím je pochválit," dodala Chaloupková, která při koncertu na počest zrestaurovaných varhan zahrálo mimo jiné díla Pachelbelova, Buxtehudeho, Bacha a dalších barokních mistrů.


Svatoanenské varhany pocházejí z první poloviny osmnáctého století, poprvé zazněly 30. září 1730. Nástroj má 954 píšťal, z toho 810 kovových a 144 dřevěných.
První etapa rekonstrukce varhan je tedy ukončena. „Podařilo se nám restaurovat to nejpodstatnější, nástroj má nyní zvuk, jaký mohl mít na začátku osmnáctého století," vysvětlil restaurátor Boris Mettler, který má restaurátorskou dílnu na Olomoucku, pochází ovšem z Lužné u Boru a absolvoval tachovské gymnázium. Tým kolem Mettlera obnovil nejen původní barokní dispozice, ale rovněž výšku ladění.


Rozsáhlá oprava varhan, které pocházejí z dílny loketského varhanáře Leopolda Burkharda (na Tachovsku postavil tento mistr ještě varhany v kladrubském klášterním kostele), trvala několik měsíců. Stála necelých sedm set tisíc korun. „Částečně byla financována z Česko-německého fondu budoucnosti a velkou částí přispěli také původní rodáci z Plané," uvedl plánský farář Jaroslav Šašek.

Více podrobností a další fotografie v pondělním tištěném Tachovském deníku.