První se stala v polovině minulého týdne v Plané a policistům pomohl při šetření střetu městský kamerový systém. „Na základě videozáznamu bylo zjištěno, že devítiletý chlapec jel na kole po chodníku ve Fučíkově ulici od centra na sídliště. Cyklista nevěnoval dostatečnou pozornost dětskému kočárku s dítětem, přičemž se chtěl na poslední chvíli kočárku vyhnout," vysvětlila mluvčí policie Dagmar Brožová.
Do kočárku chlapec narazil tak, že se kočárek málem převrátil na bok. „Cyklista ztratil rovnováhu a s nohama ve vzduchu vyjel prudce vlevo na komunikaci, kde narazil do levé zadní části jedoucího osobního auta Škoda Fabia, které řídila třicetiletá řidička," dodala mluvčí. Chlapec upadl na komunikaci a přeletěl ji až k opačnému konci. Poté vstal, vzal jízdní kolo a z místa nehody odjel na sídliště.


Podle policistů malý cyklista porušil několik zásad – jel na kole, které bylo o několik velikostí větší, než on sám. Také neměl na hlavě řádně nasazenou přilbu, jel po chodníku, nevěnoval pozornost chodcům a kolo nesplňovalo zákonem stanovené podmínky. Zadní brzda byla nefunkční, zadní pneumatika ojetá, pravá šlapka chyběla, osvětlení nebylo žádné.
Cyklista se při pádu zranil a jeho otec podle policie slíbil, že k lékaři zajdou. Na jízdním kole nevznikla žádná škoda, bylo již značně poškozené. „Chlapec se nedokázal vyjádřit, komu jízdní kolo patří. Uvedl, že patří všem. Na osobním vozidle vznikla hmotná škoda ve výši sedmi tisíc korun," doplnila Brožová.


Další nehoda s účastí a vinou cyklisty se stala v sobotu odpoledne v Konstantinových Lázních.
„Devětapadesátiletý cyklista jedoucí na svém jízdním kole ve směru jízdy od centra obce na Okrouhlé Hradiště přijížděl na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou Dej přednost v jízdě!, a nedal přednost v jízdě osobnímu vozidlu tovární značky Fiat Punto, které řídila čtyřiadvacetiletá řidička," informovala o nehodě policejní mluvčí.
Cyklista narazil předním kolem do přední části automobilu, nárazem byl vyhozen do vzduchu a dopadl na okraj komunikace.


„Řidička na vzniklou situaci reagovala brzděním, ale střetu nedokázala zabránit. Cyklista utrpěl zranění a byl vozidlem rychlé lékařské pomoci převezen do nemocnice k ošetření. Nikdo jiný nebyl při dopravní nehodě zraněn," doplnila mluvčí s tím, že požití alkoholu bylo u obou účastníků dopravní nehody vyloučeno dechovou zkouškou.
Na jízdním kole vznikla hmotná škoda ve výši 10 tisíc korun a na osobním vozidle Fiat byla škoda vyčíslena na jeden tisíc korun. Dopravní nehodu dále šetří policisté dopravního inspektorátu v Tachově.