Doktorka Jana Staňková, která provozovala diabetologii v Plané, Tachově, Boru i Stříbře, se rozhodla ukončit praxi. Pacienti tak musí hledat nového odborného lékaře v Plzni, Stodu, Mariánských Lázních nebo úplně jinde.

LÉKAŘKA KONČÍ KVŮLI VĚKU I E-RECEPTŮM

Hlavní důvody, proč se diabetoložka rozhodla ordinaci zavřít, jsou dva. „Vlastně už jsem ve starobním důchodu, dva a půl roku už přesluhuji,” řekla lékařka Deníku. „Proto jsem se rozhodla odejít do penze. Zároveň ale končím také kvůli přechodu na elektronické recepty,” dodala. Na všechna svá diabetologická pracoviště v okrese vyvěsila seznam odborných pracovišť v okolních okresech, kde si pacienti mohou vybrat nového lékaře. „Určitě by pro mne bylo zajímavější svoji praxi tady na Tachovsku někomu prodat. Ale zájemci se nenašli a ti, kteří původně zájem projevili, jej ztratili, když zjistili, že by vlastně měli týden co týden pendlovat mezi čtyřmi ordinacemi,” uvedla dále Staňková s tím, že tachovský okres je zřejmě jediným okresem v České republice, kde diabetologickou péči poskytoval pouze jediný odborný lékař.

LÉKAŘ MUSÍ BÝT V DOSAHU DO 45 MINUT

Podle vládního nařízení musí mít každý pojištěnec ambulantní péči lékaře diabetologa v dojezdové vzdálenosti do 45 minut. „Tedy ne nezbytně v každé obci či městě, ale vždy v okruhu zhruba 45 kilometrů,” vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý. „VZP není kompetentní k tomu, aby s uvedeným legislativním předpisem jakkoliv polemizovala. Ani žádná jiná zdravotní pojišťovna nemůže legislativní normy tvořit, schvalovat a dokonce ani navrhovat,” uvedl dále. Pacientům, kteří se dozvědí, že jejich lékař bude ordinaci uzavírat, doporučuje VZP se co nejdříve informovat u jiných lékařů, kteří se v jejich oblasti nacházejí (v tomto případě v dojezdové vzdálenosti do 45 minut), zda je přijmou do péče. „V případě, že by u žádného poskytovatele péče ve vymezené oblasti neuspěli, ať se obrátí na nejbližší pracoviště VZP, kde jim problém pomohou vyřešit. VZP se o své klienty postará tak, jak jí to platné předpisy ukládají,” uvedl mluvčí pojišťovny.

LÉKAŘKU BEZ ATESTACE VZP NESCHVÁLILA

Přímo v okresním městě provozovala diabetoložka Jana Staňková praxi na tachovské poliklinice. Vzhledem k počtu pacientů se do hledáním nástupce zapojilo i vedení polikliniky. „Všichni si uvědomujeme, co pro pacienty znamená ztráta odborného lékaře v jejich blízkém okolí. Určitou nadějí pro diabetologické pacienty, kterých je v tachovském okrese přes tři tisíce, je nabídka na převzetí praxe od doktorky Tomešové,“ vysvětlil ředitel polikliniky v Tachově Petr Tuháček a doplnil, že MUDr. Tomešová má k Tachovu osobní vazby a do budoucna, po ukončení odborné atestace, uvažuje o otevření vlastní praxe v okresním městě. „S tímto návrhem jsme se obrátili na VZP, která nám ale v první fázi její působení zde neschválila. Jako důvod uvedla nedokončenou atestaci a nepřítomnost odborného garanta přímo na jejím pracovišti. Jednání ale i nadále pokračuje a zatím to vypadá, že bychom se na požadovaném 0,2 úvazku (jeden den v týdnu) pro okresní město mohli dohodnout.“

V této chvíli tak i nadále platí, že Tachov odbornou diabetologickou ambulanci nemá a pacienti si musí lékaře najít mimo okresní město.