„Je to smutné, ale stalo se. Prosekávat to rybáři více nemohli, chodily tam bruslit děti,“ okomentoval chodovoplánský starosta Ctirad Hirš. Rybník se podařilo před necelým rokem získat do vlastnictví městyse a do péče si ho vzal spolek Starousedlíků, který tam pořádá i rybářské závody. Rybáře situace mrzí. „Ale raději sto mrtvých ryb než jedno dítě pod vodou. A že jich sem na led chodilo i třicet čtyřicet bruslit,“ řekl Deníku porybný Miroslav Petrák st. „Je nám to líto, každé ryby je líto, ale zima byla letos suchá se silnými mrazy a zamrzal přítok,“ dále popsal situaci s tím, že Návesný rybník je takzvaný nebesák, který sbírá vody jen s deště a nemá přítok v podobě potoku. „Nejsme jediní, podobně skončily i jiné rybníky v okolí,“ poukázal.

Podle porybného chodili rybáři do ledu v tuhých mrazech vysekávat díry, které musely ale být menší a navíc zakryté paletami. „Právě kvůli tomu, aby nám tam někdo nespadl. Už v minulosti na tomto rybníku k utonutí došlo,“ připomněl dávnou nešťastnou událost.

Nyní rybáře čeká odklizení mrtvých šupináčů. „Musíme počkat, až ještě trochu povolí led a vyplavou na hladinu případné další uhynulé ryby.“ Poté všechny vyndají a odvezou. Před sezónou pak chtějí rybáři opět do vody vypustit násadu nových ryb.

Návesný rybník není hluboký, má nějaký metr a půl hloubky. V dohledné době ho čeká i odbahnění a tím se podle rybářů zlepší kvalita vody. V sedmdesátých letech minulého století měl i ostrůvek, ten se ale časem rozpadl.

Čtete také:
Starousedlíci se radili, chtějí čistší rybník
Starousedlíci v Chodové Plané zarybnili Návesný rybník