Mezi samosprávami, které se do protestní akce zapojily, byl i Svojšín, kde včetně správního území žije 450 obyvatel. „Také nám totiž vadí obrovský rozdíl mezi příjmy malých obcí, měst a velkými městy,“ uvedl starosta Svojšína Karel Petráň.

„Například Praha dostane z daní na jednoho občana šestkrát víc, než my. A to je nespravedlivé. Naši spoluobčané platí daně stejně, jako v Praze. To by mělo být při přerozdělování bráno v potaz,“ poukazuje Petráň.

Svaz místních samospráv vypracoval návrh, který by měl daňovou diskriminaci odstranit. „Podstata návrhu je jednoduchá. Dělit sdílené daně podle pravidel, která budou respektovat zjištěné výdaje obcí u jednotlivých činností,“ říká předseda Svazu Josef Bartoněk.

S tím souhlasí i senátor Miroslav Nenutil (ČSSD). „Stát by měl hradit vše, co po samosprávách vyžaduje,“ podotkl. „Na druhou stranu si je třeba uvědomit, zda v obcích s několika desítkami obyvatel je fungování samospráv účinné. Při vědomí, že v České republice je přes šest tisíc obcí, je jasné, že náklady jsou nepoměrné,“ dodal zároveň.

Pro srovnání: Ve Švédsku, které je sice rozlohou větší než Česká republika, ale má menší počet obyvatel, funguje 290 samospráv, tedy dvacetkrát méně, než v Čechách.

Na celorepublikovou protestní akci se je třeba, podle starosty Svojšína Karla Petráně, dívat ze dvou pohledů. „Svaz místních samospráv není žádná bojová organizace, jedná se tedy o protest, který má kulturu. Především na danou situaci upozorňuje vladní kabinet, který bude sestavovat rozpočet na příští rok. A to v tom smyslu, aby pamatoval na zmenšení rozdílu příjmu z daní,“ řekl.

Podle Petráně je také důležité, aby názor získali i občané. „Hlavní je, aby si uvědomili, že nějaká diskriminace existuje. Je těžké vysvětlovat něco člověku, který potřebuje vyspravit cestu k chatě, že na to peníze obec prostě nedostává,“ dodal.

Podle starosty Svojšína podobné protestní akce význam mají. „Už jenom v tom, že v současné nestabilní vládě si nikdo nedovolí opomenout připomínky starostů,“ míní Petráň.

Svaz místních samospráv České republiky ukončil přípravnou fázi pro napravení současného stavu dělení finančních prostředků. „Nyní přistupujeme ke konkrétním aktivitám, které směřují k odstranění diskriminace,“ tvrdí předseda svazu Josef Bartoněk.