VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskriminaci si malé obce a města nechtějí dát líbit

Svojšín - Proti daňové diskriminaci malých obcí a měst se rozhodl vystoupit Svaz místních samospráv České republiky. Na celém území republiky akci podpořily členské obce svazu tím, že na tabule, označující vjezd do obce či města, vylepily v úterý cedule s nápisem Daňově diskriminovaná o­bec.

26.5.2009
SDÍLEJ:

Starosta Svojšína Karel Petráň se připojil k celorepubli­kové výzvě.Foto: DENÍK/Miloš Němec

Mezi samosprávami, které se do protestní akce zapojily, byl i Svojšín, kde včetně správního území žije 450 obyvatel. „Také nám totiž vadí obrovský rozdíl mezi příjmy malých obcí, měst a velkými městy,“ uvedl starosta Svojšína Karel Petráň.

„Například Praha dostane z daní na jednoho občana šestkrát víc, než my. A to je nespravedlivé. Naši spoluobčané platí daně stejně, jako v Praze. To by mělo být při přerozdělování bráno v potaz,“ poukazuje Petráň.

Svaz místních samospráv vypracoval návrh, který by měl daňovou diskriminaci odstranit. „Podstata návrhu je jednoduchá. Dělit sdílené daně podle pravidel, která budou respektovat zjištěné výdaje obcí u jednotlivých činností,“ říká předseda Svazu Josef Bartoněk.

S tím souhlasí i senátor Miroslav Nenutil (ČSSD). „Stát by měl hradit vše, co po samosprávách vyžaduje,“ podotkl. „Na druhou stranu si je třeba uvědomit, zda v obcích s několika desítkami obyvatel je fungování samospráv účinné. Při vědomí, že v České republice je přes šest tisíc obcí, je jasné, že náklady jsou nepoměrné,“ dodal zároveň.

Pro srovnání: Ve Švédsku, které je sice rozlohou větší než Česká republika, ale má menší počet obyvatel, funguje 290 samospráv, tedy dvacetkrát méně, než v Čechách.

Na celorepublikovou protestní akci se je třeba, podle starosty Svojšína Karla Petráně, dívat ze dvou pohledů. „Svaz místních samospráv není žádná bojová organizace, jedná se tedy o protest, který má kulturu. Především na danou situaci upozorňuje vladní kabinet, který bude sestavovat rozpočet na příští rok. A to v tom smyslu, aby pamatoval na zmenšení rozdílu příjmu z daní,“ řekl.

Podle Petráně je také důležité, aby názor získali i občané. „Hlavní je, aby si uvědomili, že nějaká diskriminace existuje. Je těžké vysvětlovat něco člověku, který potřebuje vyspravit cestu k chatě, že na to peníze obec prostě nedostává,“ dodal.

Podle starosty Svojšína podobné protestní akce význam mají. „Už jenom v tom, že v současné nestabilní vládě si nikdo nedovolí opomenout připomínky starostů,“ míní Petráň.

Svaz místních samospráv České republiky ukončil přípravnou fázi pro napravení současného stavu dělení finančních prostředků. „Nyní přistupujeme ke konkrétním aktivitám, které směřují k odstranění diskriminace,“ tvrdí předseda svazu Josef Bartoněk.

Autor: Miloš Němec

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení