„Opatření, že bez vlastního cestovního dokladu nebude odbavena žádná osoba, sice platí až od 27. června letošního roku, ale je třeba na to upozornit už teď,“ sdělil Deníku Zdeněk Černý z tachovské Cestovní agentury Černý. „Lidé si už teď začínají objednávat a kupovat zájezdy do zahraničí. Já na tento fakt všechny klienty upozorňuji, ale ti, co kupují zájezdy na last minute mohou být docela zaskočeni,“ doplnil.

Výše zmíněným nařízením o skončení zápisu dětí do cestovních dokladů sice nekončí platnost cestovních dokladů rodičů, ale zápisy dětí se budou akceptovat pouze do 26. června. „Po tomto datu budou moci děti cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů,“ vysvětlil Černý. „Kromě pasu je možné dítěti pořídit dětský občanský průkaz. I na ten je možné vycestovat. Ale pro dlouhodobější zájezdy bych určitě doporučoval cestovní pas. Bez toho se ostatně neobejdete při cestách mimo Schengenský prostor,“ doplnil.

Občanské průkazy a pasy vydávají na Tachovsku Městský úřad Tachov a Městský úřad Stříbro. Nově od ledna tohoto roku mohou zákonní zástupci požádat o takzvaný dětský občanský průkaz s dobou platnosti na pět let. „Vycestovat na občanský průkaz může dítě jen do zemí Evropské unie. Do ostatních je třeba, aby mělo vlastní pas,“ uvedla pracovnice odboru vnitřních věcí Jindřiška Sýkorová.

K vydání uvedených dokladů je třeba přijít i s dítětem na příslušné pracoviště. S sebou je nutné vzít kromě rodného listu dítěte i stejné doklady obou rodičů. Rodné listy rodičů jsou nutné pro ověření státního občanství. Lze je nahradit i oddacím listem rodičů. Fotografie se pořizují přímo na místě.

Zajímali jsme se, jak je to v případech, když spolu rodiče dítěte nežijí a nelze získat rodný list jednoho z nich. „V tomto případě stačí, když rodný list předloží ten z rodičů, u něhož dítě žije,“ uvedla Jindřiška Sýkorová. „V případě, že se vyskytne nějaký problém, postupujeme věc na krajský úřad. Ale je to minimum případů, letos jsme zatím žádný neměli.“

O vydání pasů a občanských průkazů, a to nejen těch dětských, je třeba zažádat s dostatečným časovým předstihem. Jejich výroba trvá řádově měsíc. „Každým dnem čekám tyto doklady pro lidi, kteří si zažádali v prvních lednových dnech. Lidé u nás dostali při podání žádosti lístek k jejich vyzvednutí,“ uvedla Sýkorová.

Novinkou je i to, že při podání žádosti a následně při vyzvednutí občanského průkazu si musí každý žadatel vymyslet a posléze i do klávesnice zadat šestimístný bezpečnostní kód. „ Máme obavy, že někteří lidé zapomenou, jaký kód při zadávání uvedli. Ale to uvidíme, až si začnou chodit pro občanské průkazy první žadatelé, zda budou mít s kódem problémy,“ dodala Sýkorová.

Marie Podzimková, Jiří Kohout