Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do archivu mne přivedla náhoda

Tachov – Čtyři roky pracuje ve funkci ředitele tachovského archivu Jan Edl.

6.9.2011
SDÍLEJ:

JAN EDL při práci s archiváliemi. Foto: Veronika Černá

Archiváliím se ale věnuje mnohem déle, od roku 1994. Historie jej ale provází prakticky celý dosavadní život. Více Deníku řekl v rozhovoru.

Kdy jste se začal zajímat o dějiny?

Můj zájem o historii začal na základní škole a pokračoval plynule i na gymnáziu. Kupoval jsem si knihy s historickou tématikou a zajímal se především o druhou světovou válku. Žádný významný popud jsem neměl, dějiny mě prostě bavily.

Co vás přivedlo do tachovského archivu?

Víceméně náhoda. O prázdninách mezi třetím a čtvrtým ročníkem na gymnáziu jsem díky profesorce dějepisu paní Lhotákové získal možnost brigády v okresním archivu ve Stříbře. Tehdejší ředitelka a má předchůdkyně PhDr. Novotná tehdy sháněla lidi, kteří by pracovali v archivu po jeho přestěhování do Tachova. Takže hned týden po ukončení gymnázia jsem ještě s kamarádem nastoupil do archivu a ihned se zapojil do jeho stěhování. Od roku 1994 jsem pracoval jako archivář a roku 2007 jsem byl jmenován ředitelem.

Jakou školu jste vystudoval?

Po gymnáziu jsem byl přijat na Univerzitu Karlovu, kde jsem studoval na Filosofické fakultě obor archivnictví a pomocné vědy historické.

Jakým způsobem chcete pokračovat ve své kariéře?

O další posty nebo kariérní růst v tomto smyslu mi nejde, spíše bych chtěl více proniknout do historie našeho okresu. Znám mnoho archivářů, kteří se stali jakousi živoucí institucí, k níž se obracejí o radu badatelé i jejich kolegové. Přestože vím, že se tak v mém případě nestane, vždy je dobré se k tomuto ideálu malými krůčky blížit. Zároveň bych chtěl, aby se archiv dostal do podvědomí širší veřejnosti jako moderní instituce, které stojí za to svěřit cenné archiválie a zbořit dosavadní představy o archivu jako o místě, kde staří archiváři oprašují papíry, které nikoho nezajímají.

Co vám na této práci přijde jako nejuspokojivější?

Samozřejmě se mi líbí práce s dokumenty. Kdysi jsem četl knihy o historii, dnes mám možnost sám nahlédnout do jednotlivých pramenů. Nejlepší vždy je, když se nalezne nová archiválie, která byla například pokládána za ztracenou, nebo když se podaří dokončit pořádání nějakého archivního fondu. Všechny naše fondy, vztahující se k různým tématům i místům, bych přirovnal k velkým puzzle, které postupně skládáme a postupně začínají do sebe jednotlivé dílky zapadat. A když práci dokončíme, tak najednou vidíme smysl a význam fondu jasněji. Je to dáno tím, že jednotlivé archiválie bez kontextu nemají žádný význam, ten získávají až v souvislosti s dalšími. Proto taky nejsme rádi, když lidé doma mají nějakou archiválii – například kroniku nebo knihu zápisů ze schůzí – a nepředají ji do archivu. Schovávají si ji doma jako relikvii, a nevidí, že to nemá v podstatě smysl, protože u nich doma se s ní lidé nemohou seznámit a časem se většinou zničí.

Jakým způsobem propagujete svou činnost?

Samozřejmě se snažím propagovat svou práci ve sbornících formou článků vztahujících se k regionální historii. Mimoto děláme přednášky v tachovském muzeu a v letošním roce proběhl v archivu již potřetí den otevřených dveří archivu. Badatelských témat je možné nalézt nepřeberné množství a většina z nich by stála za zpracování. Osobně mám v plánu publikovat různá témata, ale zatím na to není mnoho času.

Baví vás vaše práce?

Práce v archivu musí člověka bavit, jinak ji ani nelze pořádně dělat.

Veronika Černá

6.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení