Návštěvníci měli opět jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory kostela Nanebevzetí Panny Marie kladrubského benediktinského kláštera, konventu v cisterciáckém klášteře v Plasích a klášter Premonstrátů v Teplé. Zájemci o speciální prohlídky mohli postupně navštívit všechny tři kláštery ve večerních hodinách v pátek 25. a v sobotu 26. července.

Monastýrování aneb Nocí ke hvězdámZdroj: Deník / Monika Šavlová

Speciální prohlídky s tajenkou nazvané "Monastýrování… aneb Nocí ke hvězdám" přináší návštěvníkům možnost si zmíněné prostory projít bez průvodce a pomocí různých otázek, kódů, nápověd a indicií vyluštit v každém klášteře vždy část tajenky. U vstupu byly k dispozici speciální kartičky, kam si postupně mohl každý výsledky tajenky zapsat. Pokud byla vyluštěna správně, dostal výherce speciální odznak, který sloužil jako volná vstupenka do dalšího ze tří zúčastněných klášterů. Cesty mnohých z luštitelů se tak postupně v průběhu dvou dnů několikrát protnuly a došlo na výměny zkušeností a názorů, bylo krásné vidět, kterak jsou lidé ochotni si pomoci a poradit.

"Kladrubský klášter už znám, prostory v Plasích mne nadchly, tajenky nebyly jednoduché nikde, ale s přáteli jsme to zvládli. Už se těším na příští rok," řekla Štěpánka Tušlová.