Postupně, v příštích měsících, tak do lokality přibude dalších zhruba 400 pracovníků, hovoří se především o Filipíncích. Neměli by to ale být agenturní pracovníci. „Budou to přímo kmenoví pracovníci společnosti a musí mít zabezpečené ubytování,“ uvedl starosta Boru Petr Myslivec. Přímo v průmyslové zóně tak vyrůstá nová ubytovna.

Tolik diskutovaným problémům s agenturními pracovníky má předejít další opatření, které investor městu garantuje. „V případě ukončení pracovního poměru firma zajišťuje transport zpět domů. Při nástupu už mají zpáteční letenku bez uvedení data,“ vysvětlil starosta s tím, že zaměstnanci prochází detailní bezpečnostní prověrkou a mají platný zdravotní průkaz.

Také do zóny v bývalých kasárnách ve Stříbře míří další investor. Fabrika na výrobu nápojových plechovek by měla zaměstnávat 160 lidí. „Podle vyjádření investora bude pro provoz nabírat pracovníky pouze z místních zdrojů. Pokud to budou cizinci, pak jen dočasně z jeho jiných závodů na rozjezd výroby,“ sdělil Deníku starosta Stříbra Václav Votava a dodal, že přáním města je, aby byli ubytováni v ubytovně přímo v areálu kasáren a pod kontrolou.

V současné době žije podle Votavy ve Stříbře kolem dvou tisíc cizinců, převážně agenturních pracovníků. Město proto posiluje městskou policii a usiluje o zavedení institutu přechodného pobytu, aby mělo o těchto obyvatelích větší přehled.

Podle Rudolfa Bayera, jehož firma provozuje v Nové Hospodě ubytovnu, není současná legislativa na příliv zahraničních dělníků schopna reagovat. „Naplánovaly se rozsáhlé průmyslové zóny, ale nikdo už nemyslel na to, že ti lidé musí někam chodit k lékaři, někde bydlet, jíst, že mohou mít děti, které chodí do školky. V tom je stát pozadu,“ uvedl.