Pro veřejnost je tu ale bohužel už dlouho zavřeno, a tak dubnové rozšíření stálé motokrosové expozice o nový stroj proběhlo v komorní pracovní atmosféře. Libor Hrubý z Dobřan se synem Davidem přivezli do muzea plně funkční repliku slavné Jawy 250 „Libeňák“. Ta bude dokumentovat začátky motokrosu, kdy bylo obvyklé, že z běžného cestovního stroje si terénní speciál udělal vlastními úpravami přímo závodník.

Do muzea přibyla motokrosová Jawa 250 Jaromíra Černého.Do muzea přibyla motokrosová Jawa 250 Jaromíra Černého.Zdroj: Miroslav Šimek a archiv

V roce 1958 na takové motorce dokázal Jaromír Čížek vyhrát Evropský pohár, ale ve Stříbře bude tato krasavice připomínat hlavně Jaromíra Černého. Ten se jako mladíček v roce 1948 zúčastnil prvního československého motokrosu a v současnosti je posledním žijícím startujícím z oné historické události. Navíc snímky zachycující Černého na jediném skoku na tehdejší trati jsou první „letecké“ fotky z tuzemského motokrosu. Dobřanský jezdec zůstal terénním závodům věrný až do 60. let minulého století a dosáhl řady úspěchů. Na stříbrském terénu byl považován za domácího a těšil se vždy přízni publika.

Hlavním motivem muzejní motokrosové expozice jsou příběhy legend M. Součka, V. Válka a J. Churavého, které dokresluje panel o historii tohoto sportu ve Stříbře. Doplnění nového motocyklu avizuje, že se pracuje na dalším vylepšení výstavy.

Miroslav Šimek