Do várky zimního pivního speciálu totiž přidali v úterý odpoledne čerstvý zelený chmel, který ještě několik hodin předtím rostl na štoku v žatecké chmelařské oblasti.
„Pro nás je to slavnostní den. Přelom srpna a září je pro nás obdobím, kdy vaříme jedno ze speciálních piv, které se pak objeví na předvánočním trhu. Letos jsme se rozhodli vrátit o několik desetiletí zpátky a pokusit se uvařit pivo tak, jak se vařilo před desetiletími, a to se zeleným chmelem, který se čerstvě dovezl přímo z chmelnice," vysvětlil Deníku Plevka.
Zelený chmel se totiž nedá dlouhodobě skladovat, během několika hodin začíná schnout a ztrácí tak svoje typické aroma. „To je i důvod, proč zelený chmel přidáváme do várky. Výsledkem bude vysoce aromatické pivo, které bude tímto aroma zajímavé a odlišné od speciálů, které náš pivovar nabízí," dodal.
Na trhu se pivo objeví na přelomu října a listopadu a vznikne kolem 40 tisíc lahví. V sudech se expedovat nebude. Chmel, jak vysvětlil Plevka, se při výrobě piva běžně dává ve třech dávkách. Část dává nápoji hořkost, část je určena výhradně pro aroma. Chmel, který je určený pro aroma, se přidává v závěru chmelovaru, aby vařením aroma nevyprchalo.
„Vařiči, kteří tento speciál vaří, říkají, že se vrátili do dob, kdy se učili a kdy se používal hlávkový chmel. Dnes se s něčím podobným v pivovarech téměř nikdo nesetká," uvedl ředitel.
Čerstvý chmel přivezl do Chodové Plané chmelař Jiří Vent. „Příležitost uvařit pivo ze zeleného chmele se naskytne pouze jednou za rok při sklizni. Hlávky chmele musí být v průběhu několika hodin usušeny, jinak se znehodnotí. Takže možnost uvařit pivo z čerstvého chmele trvá tedy pouze několik dní v roce," vysvětlil.
Pivovar v Chodové Plané patří podle chmelaře k výjimkám. „V České republice tuto možnost, přidat do várky čerstvý chmel, mnoho pivovarů nevyužívá. Je to velmi zřídka i ve světě, kdy to využívají logicky pivovary, které leží poblíž chmelnic," uvedl.