Více než sedmdesát seniorů zasedlo ve čtvrtek do lavic v Regionálním vzdělávácím a informačním středisku (Revis) v Tachově. V okresním městě tak byl zahájen pilotní projekt Univerzity třetího věku.

„Protože se tato akce v regionu koná vůbec poprvé, jedním z cílů projektu je zjistit, jaký zájem o studium mezi starší generací bude. Pokud zájem bude, v budoucnu studium rozšíříme o další programy a obory,“ uvedl Jan Petruň, ředitel Revisu.
Projekt je zaměřený na cyklus přednášek z historie a kultury Tachova a kurz práce s počítačem. Jak přednášky, tak počítačový kurz budou rozděleny do zimních a letních semestrů.

Pracovat s počítačem se senioři budou učit ve Střední průmyslové škole ve Světcích. „Přihlásilo se nám šestadvacet zájemců. Splnilo to naše očekávání,“ řekla ředitelka školy Jana Hrčková.
Počítačového kurzu, který bude zahájen 16. října, se zúčastní také devětašedesátiletý Jaroslav Fliegel z Tachova. „Doba si to vyžaduje,“ vysvětlil Tachova důvod své přihlášky.

Cyklus přednášek o historii Tachovska zaujal šedesátiletou Janu Kvietokovou z Tachova. „Měla jsem možnost vybrat si mezi historií a počítači. Zvolila jsem raději historii. S počítači už totiž pracuji dvacet let,“ podotkla. „Zároveň využívám příležitosti poslechnout si a dozvědět se něco nového z historie regionu,“ dodala Jana Kvietoková s tím, že v budově Revisu není poprvé. „Mimo jiné jsem se tady rok učila. Před časem tady totiž byla základní škola. Vlastně se vracím do školních lavic,“ usmála se Tachovanka.

Univerzitu třetího věku v Tachově pořádají Revis, Střední průmyslová škola Tachov – Světce a Ústav celoživotního setkávání.
„Naším společným cílem je poskytnout seniorům nejen vědomosti, ale také prostor pro seberealizaci a zapojení se do společenského života. A navíc, když nestárne mozek, nestárne ani tělo,“ řekl Deníku ředitel Ústavu celoživotního vzdělávání Jan Hán.

Historii Tachovska začal seniorům přednášet profesor Tomáš Jílek ze Západočeké univerzity v Plzni. „První hodinu se budeme zabývat pravěkem, dobou slovanskou a raným středověkem,“ prozradil Deníku ještě před zahájením přednášky. Do cyklu pojednávajícím o historii Tachovska se vedle univerzity postupně zapojí Okresní archiv a Muzeum Českého lesa.