„Toto setkání není ani tak o focení, jako spíše o výměně zkušeností a příjemném posezení doplněným vyprávěními z nejrůznějších fotovýletů. Navíc se dlouhá léta známe, příležitostně se vídáme a vloni se nám všem setkání líbilo, tak jsem se rozhodla akci zopakovat,“ vysvětlila.

Fotografové se potkali poslední červencový víkend, většina pozvaných přijela již na avizovanou sobotní devátou ranní a společně na chvíli vyjeli k Sytenskému rybníku, který je Hančinou oblíbenou fotolokalitou. Focení vodního ptactva je vždy o trpělivosti a především o velké dávce štěstí, navíc slunce nad hlavou není pro focení ideální podmínka, takže dopoledne strávili spíše příjemnou procházkou po okolí. Navíc před větší skupinkou se tamější opeřenci převážně schovávali.

Po návratu do Plané, pátek večer.
Plánští hasiči natahali k Pravčické bráně kilometry hadic

Následoval přesun na oběd do stříbrské restaurace U Branky a poté všichni společně odjeli na zahradu ke Kinkalovým. Při odpočinku u kávy se vyprávění a povídání protáhlo až do odpoledních hodin. V tu chvíli už slunce nestálo vysoko, což se jevilo ideálním časem, kdy se všech 17 účastníků vrátilo zpět k rybníku, aby si vyměnili praktické zkušenosti při focení především makro obrázků hmyzu a dalších přírodních detailů.

Večer pak lovci beze zbraní strávili ve vášnivých fotografických diskuzích. Při točeném pivu a u grilovaných klobás pokračovali až do nočních hodin. Nicméně vášeň je prostě vášeň, jakmile se na jasném nebi objevily první hvězdy, připravili mnozí stativy a dlouho do noci pak zkoušeli vyfotit hvězdnou oblohu s mléčnou dráhou. Světelný paprsek z jedné stříbrské restaurace, který se nad Stříbrem pravidelně objevuje, bohužel expozici poněkud kazil.

Mnozí pak teplou noc strávili ve svých vozech tak, jak jsou ze svých fotografických výprav zvyklí, zbylí využili pohostinnosti své kamarádky a přespali u ní v domku.

Po 49 letech medicínské praxe si bude pediatrička a alergoložka Jana Latová z Plané (na snímku) užívat odpočinku.
Oblíbená lékařka Jana Latová z Plané se rozloučila s pacienty. Odešla do důchodu

Pozvat paní Hana nezapomněla ani svoje kolegy z fotoklubu. „Zúčastnil jsem se už loni a bylo to opravdu opět přínosné. Mile mne překvapilo, že na chvíli dorazil i Robert Benčík, i když se nemohl zdržet příliš dlouho, setkání s přáteli si ujít nenechal. Pro mne je on jedním z velkých vzorů,“ pochválil akci Václav Beneš.

Při nedělní snídani se všichni shodli, že setkání by se mělo stát tradicí a proto už na příští rok na přelom července a srpna stanovili termín na 3. ročník.

„Je to pro mne opravdu čest, že můj nápad se ujal a kamarádi a kamarádky chtějí pojmout setkávání ve Svinné do budoucna jako jeden z pravidelných fotosrazů. Mnozí přijeli opravdu z velké dálky, čehož si skutečně vážím. Už nyní se na příští rok těším,“ shrnula víkendovou akci Hana Kinkalová.

Foto: účastníci srazu ( Vladimír Solový, Rostislav Stach, Zdeněk Vondráček, Andrea Fojtíková, Václava Felixová, Václav Beneš, Hana Kinkalová, ,Miloš Stanko, Josef Macháček, František Krtil)