Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Tachova zavítá buddhistický učitel

Tachov - Buddhismus v moderním světě. To je název přednášky, která se bude konat v pondělí 5. října od 19.30 hodin v malém sále Městského kulturního střediska v Tachově. Přednášet bude Jan Matuška, cestující učitel tibetského buddhismu Diamantové cesty.

3.10.2009
SDÍLEJ:

Jan MatuškaFoto: Dana Homolková

Během přednášky se zájemci dozví informace o buddhistickém vnímání světa, o meditaci jako praktické metodě měnící naše prožívání životních situací a o způsobu, jak meditační metody používat. Buddhisté díky nim získávají odstup od rušivých emocí a rozvíjejí soucit, radost a moudrost. Všechny tyto vlastnosti umožňují lidem prožívat svět svěžím a smysluplným způsobem.

„Buddhismus obsahuje metody, které nejsou založeny na víře, ale především na prožitku. Hlavním cílem těchto metod je přinášet užitek ostatním i sobě samým. Lidé se tak učí pracovat s vlastní myslí v nejrůznějších situacích,“ vysvětluje pětatřicetiletý cestující učitel Jan Matuška, který žije v Praze a pracuje jako překladatel.

Dva a půl tisíce let starý buddhismus Diamantové cesty spadá do linie Karma Kagjü, ta představuje jednu z hlavních škol tibetského buddhismu, jejíž původ sahá k historickému Buddhovi Šákjamunimu. Tato linie bezprostředního ústního předávání učení klade hlavní důraz na meditaci a přímý přenos prožitku podstaty mysli z učitele na žáka.

„Buddhismus Diamantové cesty je určen samostatným a nezávislým lidem s nadbytkem energie, kteří Buddhu nevidí jako nějakou vyšší bytost, existující mimo nás, ale jako někoho, kdo již vykonal určitou práci a zcela rozvinul možnosti mysli, které mají i oni,“ doplňuje Matuška.

V Česku se tibetský buddhismus Diamantové cesty rozvíjí zejména díky iniciativě lamy Oleho Nydahla z Dánska. Ten je jedním z prvních Evropanů, který se mohl naučit schopnostem a vědomostem dříve uchovávaným jen na Východě. Od té doby nepřetržitě cestuje po světě a předává učení, která byla v Tibetu již téměř zničena. Za posledních 30 let založil okolo šesti set center, z nichž padesát funguje v Čechách. Jejich seznam a bližší informace naleznete na www.bdc.cz.

Na závěr přednášky bude věnován prostor pro případné dotazy a rovněž proběhne krátká meditace.

Dana Homolková

3.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení