Během přednášky se zájemci dozví informace o buddhistickém vnímání světa, o meditaci jako praktické metodě měnící naše prožívání životních situací a o způsobu, jak meditační metody používat. Buddhisté díky nim získávají odstup od rušivých emocí a rozvíjejí soucit, radost a moudrost. Všechny tyto vlastnosti umožňují lidem prožívat svět svěžím a smysluplným způsobem.

„Buddhismus obsahuje metody, které nejsou založeny na víře, ale především na prožitku. Hlavním cílem těchto metod je přinášet užitek ostatním i sobě samým. Lidé se tak učí pracovat s vlastní myslí v nejrůznějších situacích,“ vysvětluje pětatřicetiletý cestující učitel Jan Matuška, který žije v Praze a pracuje jako překladatel.

Dva a půl tisíce let starý buddhismus Diamantové cesty spadá do linie Karma Kagjü, ta představuje jednu z hlavních škol tibetského buddhismu, jejíž původ sahá k historickému Buddhovi Šákjamunimu. Tato linie bezprostředního ústního předávání učení klade hlavní důraz na meditaci a přímý přenos prožitku podstaty mysli z učitele na žáka.

„Buddhismus Diamantové cesty je určen samostatným a nezávislým lidem s nadbytkem energie, kteří Buddhu nevidí jako nějakou vyšší bytost, existující mimo nás, ale jako někoho, kdo již vykonal určitou práci a zcela rozvinul možnosti mysli, které mají i oni,“ doplňuje Matuška.

V Česku se tibetský buddhismus Diamantové cesty rozvíjí zejména díky iniciativě lamy Oleho Nydahla z Dánska. Ten je jedním z prvních Evropanů, který se mohl naučit schopnostem a vědomostem dříve uchovávaným jen na Východě. Od té doby nepřetržitě cestuje po světě a předává učení, která byla v Tibetu již téměř zničena. Za posledních 30 let založil okolo šesti set center, z nichž padesát funguje v Čechách. Jejich seznam a bližší informace naleznete na www.bdc.cz.

Na závěr přednášky bude věnován prostor pro případné dotazy a rovněž proběhne krátká meditace.

Dana Homolková