Ve stříbrském muzeu se v pátek 24. ledna konala slavnostní vernisáž výstavy dvou autorů, Jana Rybeckého, který vystavuje obrazy a Jana Picky, který přivezl fotografie.

Výstava nese název Duo Janel a bude přístupná v provozních hodinách muzea až do 14. února. „Každý se mě ptá, proč Duo Janel. Tak tedy, duo jsou dva, to jsme my dva autoři. Jan, my oba jsme Janové. A el, to je zkratka slova elektus, to znamená mimo jiné vybraný," vysvětlil Jan Picka název výstavy.

Jan Rybecký bere výstavu jako krok dále. „Je to jako z komnatami, projdete jednu, můžete otevřít dveře druhé a třetí, pokud tedy chcete jíti dále. Tak je to se vším i s malováním.

Výstavu zahájilo hudební vystoupení členů skupiny Coward, jejíž dva členové jsou syny malíře Rybeckého.

Vernisáže se účastnilo několik desítek návštěvníků, přijeli i lidé z okolí, jako Květuše Dvořáková z Boru. „Protože pan Rybecký patří mezi Výtvarníky Borska, tak jeho díla znám už z jiných výstav. Jezdím na ně po regionu a ráda. Dnešní výstava mě vzala za srdce, jsem unesená z toho, jak oba autoři mají jiný pohled vidění. A tady ve Stříbře je nádherný prostor pro takové akce," řekla návštěvnice z Boru.

Další návštěvník přijel až z Křivoklátu. „Dostal jsem na tuto výstavu pozvání od jedné redaktorky ze Stříbra, protože ví, že mám rád fotografie a obrazy, a že často chodím do galerií. Ve Stříbře jsem poprvé a spolu s večerní procházkou a návštěvou tohoto výstavního prostoru to pro mě zůstane skvělým zážitkem. Navíc oceňuji perfektní hudební vystoupení, bylo to milé překvapení," uvedl Petr Mareš z Křivoklátu.

Martina Sihelská