Od začátku roku už vyjížděli k zásahům dvaadvacetkrát. Jejich výjezdy jsou skutečně různorodé. Kromě pomoci s odstraněním padlých stromů či odstranění nečistot na vozovce vyjížděli několikrát samozřejmě také k požárům. U požáru ve Vysočanech byli dokonce prvními zasahujícími, než dorazily posily z řad profesionálních hasičů a dalších jednotek dobrovolníků.

Ne vždy je jejich zásahu třeba, naposledy vyrazili k nahlášenému požáru kamionu, zasahovat však nakonec nemuseli. „Stane se, že vyrazíme do terénu, jako tomu bylo minulou sobotu, kdy byl hlášen požár kamionu. Ten se ale nakonec nepotvrdil, jednalo se pouze o technickou závadu. To prostě k naší práci patří,“ říká velitel družstva SDH Bor Jiří Matlák. Podobně vyjíždějí čas od času i k planým poplachům v továrních halách v Nové Hospodě.

Havárie dodávky u Boru.
U Boru havarovala dodávka, hasiči vyprostili dva vážně raněné

Smutnější výjezdy jsou k dopravním nehodám. „Nedávno jsme skoro ve stejném místě mezi Borem a Skviřínem zasahovali dva dny po sobě, pokaždé došlo ke zranění,“ říká Matlák, jehož jednotka je zařazena do systému First responder. V případě, kdy není přítomna zdravotnická záchranná služba, jsou dobrovolníci vyškoleni k první pomoci při náhlých zdravotních zástavách krevního oběhu a dalších život ohrožujících situacích. Pomoc borských dobrovolníků byla třeba také na začátku března, kdy z havarovaného kamionu na dálnici museli vyprostit řidiče, ale i při úklidu znečištěné vozovky.

Podstatně klidnější čtvrtletí měli dobrovolní hasiči z Kladrub. Prozatím vyjížděli jen pětkrát, kdy jejich pomoci bylo třeba u padlých stromů, ve dvou případech se jednalo o planý poplach v tovární hale na Ostrově u Stříbra.