„O tom, že pro seniory nebudeme vystupovat, jsem se dověděl teprve před týdnem od paní, která nás do domova pozvala. Na městě jí řekli, že je to kvůli politickým důvodům, že když tam budu já, jako dlouholetý člen komunistické strany, tak není záruka, že v domově nebude něco politického,“ řekl Deníku velitel plánských dobrovolníků Josef Švarcbek.

Městský úřad ale jednal na základě zkušenosti. „V minulosti už taková podobná akce proběhla, město o tom ani nevědělo a akce byla politicky podbarvená,“ sdělila starostka Plané Martina Němečková s tím, že prý ani nyní jí neinformovali o záměru akci pořádat a navíc prostory ve zmiňovaném domově s pečovatelskou službou nikomu nikdy nepronajímají a není to možné udělat ani v tomto případě. „Domovu jsme dali vědět, že tato akce se konat nebude. Máme s tím špatnou zkušenost,“ dodala starostka a podotkla, že senioři samozřejmě o oslavu Dne matek nepřijdou. “Pořádán bude naším odborem kultury,“ poukázala.

Podle informací od dobrovolných hasičů je ale domov s pečovatelskou službou oslovil, a to už v březnu. „Přemýšleli jsme, co bychom seniorům mohli nabídnout. Napadlo nás přichystat květiny pro matky a mladí hasiči by připravili pásmo s recitací. Všichni bychom jim popřáli,“ dále uvedl starosta dobrovolných hasičů Petr Ansl. Hasiči plánovali, že s akcí jim pomohou i členky místního Ladies clubu. „Vše jsme společně domluvili a vedoucí domova s pečovatelskou službou zarezervovala termín. Hasiči zajistili kapelu, připravili s dětmi pásmo a nechali v domě dětí vyrobit keramické takzvané knoflíky pro štěstí,“ dodal velitel dobrovolníků Švarcbek.

„Když jsme se ale dověděli, že v domově nemůžeme vystupovat a popřát seniorům, tak jsme akci včetně vystoupení dětí museli zrušit,“ konstatoval, a dodal, že přišli na město i s variantou, že jejich vystoupení bude „pod hlavičkou“ odboru kultury. „I tohle ale neprošlo, naší akci definitivně město zrušilo a bude jí organizovat odbor kultury sám a to bez místních dobrovolníků a bez vystoupení našich dětí,“ poukázal.

Starostka Plané Deníku sdělila, že město má možnost pronajmout pro různé akce prostory například v místním kině nebo v prostorách kulturního střediska.