VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci sekají louky Českého lesa

Zahájí – Přijeli až z Japonska, Belgie či Saúdské Arábie, zabydleli se v tee-pee a poznávají sami sebe i přírodní krásy.

3.9.2013
SDÍLEJ:

Dobrovolníci z devíti zemí celého světa sekají louky v Českém lese a bydlí v tee-peeFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Zahraniční dobrovolníci z evropských i dalekých světových zemí se na čas zabydleli v Českém lese. Jako místo pobytu si zvolili Josefovo údolí na Celním potoce a za přístřešky mají indiánské tee-pee. Tím pádem jsou bez teplé vody, bez elektřiny, místo koupelny mají studený potok, místo kuchyňské linky ohniště s do černa opálenými hrnci. Snaží se nejen poznávat přírodu, ale hlavně sami sebe, nové přátele a pomoc chtějí i s péčí o chráněnou krajinnou oblast.

Dobrovolníci dorazili na Tachovsko z Itálie, Rakouska, Belgie, Francie, Španělska Ruska, Saúdské Arábie a také Japonska. Několik dní se vydávali na pět kilometrů vzdálenou louku, sekali a hrabali trávu. „Louku sekáme proto, aby se z ní odstranilo co nejvíce biologického materiálu a mohlo se tam ujmout více různých druhů rostlin. Dříve louky spásal dobytek a dnes tomu tak není a některé rostliny nemají prostor proto, aby vyrostly," říká student práv Vincenc Bouček, jeden z koordinátorů Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA), které ve spolupráci s organizací Eurosolar zaštiťuje pobyt dobrovolníků. „Rostou zde třeba vstavače či rosnatky okrouhlolisté a další vzácné rostliny. Když by se louka neposekala, tak budou vytlačeny agresivnější faunou. Posekáním se jim uvolní prostor a semena mají větší šanci dopadnout na zem," potvrzuje Michal Smrž z Eurosolaru.

Letos jde už o třináctý ročník mezinárodního dobrovolnického projektu „Zpět k přírodě". „Kemp, ve kterém jsme v tee-pee ubytovaní, slouží přes léto k různým jiným aktivitám od června až do září. Třeba jsou zde programy pro rodiče s dětmi. Wordcamp to zakončuje. Naše poslední práce bude, že sbalíme tee-pee a odvezeme je do stodoly, kde budou uskladněna," pokračuje v popisu.

O wordcampu se dobrovolníci dozvěděli přes internetové stránky sdružení INEX-SDA, které je sdružením mezinárodním. „Přijeli ze zemí, kde právě toto sdružení funguje. Účastník si v podstatě vybere, kam chce jet, aby mu to časově a programově vyhovovalo a přihlásí se. Zaplatí minimální poplatek a může jet, samozřejmě, že na vlastní náklady," vysvětluje koordinátorka a studentka sociální a mediální komunikace Bára Bidláková. Dobrovolníci z různých zemí nejen sekají louku a hrabou trávu. Také poznávají okolí, byli se například podívat v Mariánských Lázních. „Je to o poznávání nové kultury i činností. Zdaleka ne všichni někdy ve svém životě hrabali trávu. Pro každého jednotlivce je to dobrá zkušenost, jak se začlenit do kolektivu," dále popisuje smysl akce Bidláková. „Pro některé je smyslem hlavně vlastní manuální práce, studenti chtěli vypnout poté, co se celý rok učí. Pro jiné zase je hlavním smyslem setkání lidí a je jim v podstatě jedno, co se dělá," doplňuje Bouček.

Nejdále do Českého lesa to měla Japonka Satsuki z města Nagoya. „Chci sama sebe změnit, proto jsem tady. Chci také komunikovat s lidmi z jiných zemí, poznávat je a jejich kulturu. Na projektu mě nejvíce ale přitahuje zdejší příroda," vysvětluje Satsuki důvody, proč vyrazila do Čech 
a jako zajímavost dodává, že jde o její vůbec první cestu za hranice Japonska.

Poznat další národnosti 
a začlenit se do kolektivu chce také Manon z Francie. Dokončila studia se zaměřením na kartografii a přírodní vědy. „Zajímám se o tématiku životního prostředí a ekologie. Hodlám zažít skupinu lidí z celého světa a poznat jejich mentalitu." Náplní dobrovolnického projektu bylo právě získání nových zkušeností při práci v přilehlé CHKO a mezikulturní poznávání, vyměňování zkušeností a neformální diskuze o naléhavých environmentálních tématech, které nás spojují.

Autor: Antonín Hříbal

3.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení