Jak vznikl nápad takto prostor využít, to nám prozradil Dalibor Bartoš. "Jsme taková parta, co se hodně věnuje sportu a horolezectví. Zatímco běhat můžete v jakémkoliv počasí, lézt na hory je nejideálnější a nejrozumnější spíše v letním období, i když v zimě se o dá samozřejmě také. Kotelna je vyřazena z provozu, a tak jsme vydali na město zjistit, co ji čeká, a město nám ji ochotně nabídlo. Slovo dalo slovo a nyní už stavíme a pomalu jdeme do finále," uvedl Bartoš, který se na akci znovuzrození prostor podílí společně s Janem Novotným a Jardou Kotalou.

Nelehkou práci doplňují také starosti s financemi. " Zatímco jinde, například ve Stříbře a v Mariánských Lázních stěny stavěly firmy, my si všechno děláme sami. Hodnota a investice se vyšplhali už k částce kolem dvou set tisíc. Museli jsme si hodně hluboko sáhnout do vlastní kapsy a zařídit členské příspěvky. Naštěstí nám hodně pomohlo město Planá a také někteří sponzoři, děkujeme," říká Bartoš.

Jak vysvětlila starostka Plané Martina Němečková, podobná spolupráce již v městě jednou zafungovala. "Budou to dva roky, co jsme společný projekt zrealizovali s nohejbalisty. Poskytli jsme jim materiál a oni si de facto sami vystavěli nové zázemí, čímž podstatně ušetřili. Na podobný princip funguje i nynější spolupráce s horolezci. Taktéž jsme jim poskytli finanční prostředky na dokončení jejich díla a oni ho nyní dodělávají. Navíc využívají budovu bývalé kotelny, která patří městu, ale nebyla využívána. Jsme rádi, že si našla uplatnění."

Skupina se postupně rozrůstá, a netvoří ji jen muži. " Původně jsme byli tři členové, ale časem jsme se rozrostli na třináct členů, z toho jsou i čtyři ženy, které se také práce nebojí a aktivně se zapojují. V prostorách také pořádáme každý rok festival outdoorových filmů . Od nového roku jsme zprovoznili lezeckou část a od března, kdy stěna dostala revizi, ji využívá lezecký kroužek DDM pod vedením Jana Novotného. Zatím ještě pracujeme na části, kde je sociální zařízení, šatna a společenská místnost, ale už pomalu finišujeme," vysvětlil Dalibor Bartoš.

Novou stěnu bude moci využívat i veřejnost, najdete ji na sídlišti Fučíkova.

Martina Sihelská