Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci zachránili pomník v Bohuslavi

Bohuslav – Nově zrestaurovaný pomníček sv. Jiří se vrátí v sobotu dopoledne na své původní místo v zaniklé obci Bohuslav. V jedenáct hodin dopoledne jej na místě vysvětí tachovský farář Václav Vojtíšek.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Znovuvzkříšení pomníčku sv. JiříFoto: Archiv Františka Soukupa

„Tento pomníček na půl zapadlý v bažině a přeražený na pět kousků našel hledač Václav Vobořil. Převezl ho domů a ve svém volném čase zdarma opravil,“ informoval Deník za tachovský Klub hledačů František Soukup. „Za pomoci kamarádů hledačů byl zasazen zpět základový kámen a na něj nasazen vrchní díl. Terén kolem pomníčku byl upraven, vyčištěna studánka a zhotovena lávka,“ doplnil.

Na pomníčku je obnovený německý text v tomto překladu: „Zřízeno Christofem a Margaretou Müller z Bohuslavi č. 23 na památku syna Georga, který byl 26. prosince 1878 smrtelně zraněn a v důsledku toho vypustil duši.“

Pomníček v Bohuslavi je podle Soukupa v pořadí již třináctá drobná kamenná památka, kterou členové Klubu hledačů HP Tachov zdarma opravili a znovu postavili. „Doufáme, že vydrží déle než křížek v Bernarticích a Boží muka v Pořejově. Byly námi opraveny a někdo je opět zničil,“ uvedl Soukup.

První psané zmínky o slovanské vesnici Bohuslav jsou z roku 1352. Bohuslav je také uváděna mezi čtrnácti přimdskými chodskými vesnicemi. V roce 1939 bylo ve vesnici 68 domů a 294 německých obyvatel. Koncem dubna 1945, kdy Američané obsazovali sousední vesnice bez boje, obsadilo vesnici Bohuslav asi 50 německých SS vojáků. Při dělostřeleckém ostřelování vesnice a při bojích o vesnici začalo hořet a shořelo 22 domů. V roce 1948 byly ze vsi odsunuty poslední německé rodiny. Kostel, který vydržel ostřelování, byl využíván jako skladiště. V roce 1963 vyhořel a byl zbourán. Úplný zánik vesnice v tom prostoru způsobila přítomnost vojenské tankové střelnice. Ta po roce 1990 skončila a území vesnice srovnané se zemí úplně osiřelo.

„Přál bych si, aby znovu postavený pomníček sv. Jiří byl prvním semínkem ke vzkříšení nové vesnice Bohuslav,“ svěřil se Deníku František Soukup.

K místu slavnostního odhalení se zájemci dostanou z vesnice Labuť směrem na Hošťku. V bývalé obci Bohuslav (není značena) je po pravé straně vysekán průsek k pomníčku. Místo pro parkování aut bude označeno.

____________________________________________________________

Znovuvzkříšení pomníčku sv. Jiří:

Začalo to tím, že hledač Václav Vobořil našel střední část pomníčku přeraženou na pět kousků, která byla z poloviny zapadlá v bažině. Převezl díly domů a ve svém volném čase se pustil zdarma do jejich opravy a do opravy celého pomníčku. Do každého dílu pomníčku vyvrtal přesně otvory, do kterých vložil kotvící trny. Stykové plochy namazal speciálním lepícím tmelem a všech pět dílů stáhnul. Za pomoci kamarádů z Klubu hledačů HP Tachov se pustili do úpravy terénu kolem pomníčku. Vysekali metrové kopřivy, vyřezali popadané stromy, vyčistili starou studánku, odvodnili bažinu a zhotovili do upraveného prostoru lávku. Spodní díl pomníčku byl také poničen a měl nečitelný nápis. Byl převezen do Tachova, kde byl očištěn a opraven. Doslova detektivním způsobem se podařilo vyluštit text nápisu a opět jej vysekat. Příjemnější činnost už byla usadit spodní část pomníčku zpět na základovou desku. Po usazení spodní části přišla na řadu usadit střední a vrchní část pomníčku. Díly byly zabaleny do molitanu, aby při dopravě neutrpěly. Na tři kaštany se uvázaly popruhy . Na ně se zavěsil „hupcuk“, který zvedl a držel střední díl. Vrchní díl vzali dva naši nejsilnější hledači Vlasta Matějka a Michal Vávra „do teplejch“ a usadili vrchní díl na kovové trny. Zbývalo usazení posledního dílu – kovového křížku. U pomníčku bylo také uděláno místo pro turisty k odpočinku.

František Soukup

Autor: Jiří Kohout

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Školní dvůr v brzké době čeká rekonstrukce.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Miloš Zeman v Plzni
30

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Studentky z Plané soutěžily v čepování piva

Planá – Soutěže v čepování piva, pořádané v rámci výstavy v pražských Letňanech, se zúčastnily studentky druhého ročníku Střední školy živnostenské v Plané Kristýna Országová a Karina Svobodová.

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení