Občanské sdružení Pomozme si sami v těch místech pořádá letní akce pro děti a tak při své činnosti postupně zvelebují bývalou náves i postranní cesty. Minulou sobotu došlo na úpravu jedné z cest a hlavně k přípravě zabezpečení studní, aby tam nikdo nespadl.

„Jednou ročně jsme tu s dětmi a děláme něco proto, aby nebylo místo takové opuštěné a ošklivé. Vyčistili jsme například náves a dnes už každý z účastníků říká: jdeme na náves. Když byla zarostlá, nic nebylo vidět," vyprávěla za zmiňované sdružení Miroslava Válová a popisovala, kde stávala hospoda, kde bylo celkem devět domů.

Tábory pro děti pořádají tři roky a naplánovaný mají už i ten příští v roce 2016. Tábora i dobrovolnických akcí na zvelebování místa se účastní děti z Lestkova, skupina, která si říká Sosáci i děti z okolních obcí a samozřejmě také dospělí.

„První rok jsme vyřezávali nálety. Při tom jsme našli několik zajímavých přírodních objektů," pokračovala v popisu organizátorka. Děti pak ze dřeva, kamenů, mechu a dalších přírodnin vytvořily svá výtvarná díla, která dodnes tvoří součást místa v přírodě.

Další rok opravovali čtyři křížky, které dnes opět zdobí blízké okolí Horní Vísky. „Letos jsme pracovali na cestách."
V sobotu pak dobrovolníci pracovali na opravě další cesty, kde se často drží voda a je blátivá. „Podařilo se nám sehnat grant na materiál. Část cesty jsme opravili navozením fůry štěrku," poukázala Miroslava Válová a dodala, že je čeká letos ještě jedna brigáda.

Pracovníci také očistili horní části pěti studní a připravili kameny na opravu. „Zedníci pak vyzdí vršek studny a na to se dá dřevěný poklop, podobně, jak to vypadalo dříve," plánují brigádníci.

Svoje ruce k dílu přiložil i žák druhé třídy Lukáš Bulín ze Stříbra. „Čistím kameny, aby je pak stavebníci mohli použít," usmíval se chlapec. „Přijde mi úžasné, že tady po nás něco zůstane. Je to smysluplná práce," dodala maminka Alena Bulínová.

Občanské sdružení ještě plánuje na letošek divadelní jarmark v Olbramově a aktivní účast na Slavnosti jablek na Krasíkově.