„Nepořádek a hluk jsou v některých částech bohužel běžnou záležitostí. Mělo by se s tím něco dělat,“ poukazuje Jana Nývltová ze Stříbra.
Stalo se. Zástupci policie a starosta města Miroslav Nenutil podepsali koordinační smlouvu o vzájemné spolupráci. „Jejím účelem je stanovení společného postupu při zabezpečování místních záležitostí v oblasti veřejného pořádku,“ uvedl starosta Miroslav Nenutil.

Veřejný pořádek ale není jediným bodem, který dohoda v oblasti spolupráce zahrnuje. „Spadá sem i předcházení páchání protiprávních jednání a sociálně patologických jevů, ochrana bezpečnosti a majetku osob nebo například zkvalitňování komunikace mezi občany a stranami koordinační dohody,“ vypočítal Vratislav Hubka, náměstek krajského policejního ředitele. „Možná se bude někdo pozastavovat nad tím, proč se podobné smlouvy podepisují, když ochrana obyvatelstva vyplývá pro policii ze zákona. Já v tom ale vidím možnost vyjasnit si a upravit s městem záležitosti okolo veřejného pořádku,“ dodal Hubka.

Do koordinančí dohody chce policie zapojit také občany. „Cílem dohody mimo jiné je, aby občané nezůstávali neteční k tomu, co se okolo nich děje,“ nastínil Luděk Svoboda, vedoucí Územního odboru veřejné služby tachovské policie.

Ke zvýšení udržování a dohledu nad veřejným pořádkem by mělo pomoci i několik kamer na náměstí.
„Kamerový systém bychom mohli získat v rámci čtyřmilionové dotace, o kterou jsme už požádali. Otázkou zůstává, zda má policie možnosti, aby signály byly přenášeny přímo na místní služebnu,“ podotkl starosta Nenutil.

Zajímalo nás, zda má stříbrská policie dostatek personálu na to, aby dohlížení na pořádek ve svém regionu zvládla. „V současné době je systém zabezpečení služeb nastavený tak, že dostatečně pokrývá naše území,“ odpověděl vedoucí stříbrského policejního obvodního oddělení Miroslav Gažák.
„Pokud se ale konají rozsáhlejší akce typu oslav, žádáme o výpomoc,“ dodal.

S tím, že policisté ve Stříbře mají dostatek personálu starosta Stříbra nesouhlasí. „nasvědčuje tomu skutečnost, že pokud někdo potřebuje pomoc v nočních hodinách, na služebně většinou v té době nikdo nebývá. Pak mu nezbývá nic jiného, než použít tísňovou linku,“ poukázal.
Pro obě strany dohody zůstává priorotiu občan. „Podle svých možností budeme ve spolupráci s městskou policií provádět výkon služby, zejména formou pěších hlídek, v místech, kde se občané necítí bezpečně. Riziková místa budou definována na základě našeho zjištění nebo informací od občanů,“ řekl náměstek krajského policejního ředitele.

Spolupráce se týká také jednání pracovní skupiny zúčastněných stran. „Konat se bude minimálně jednou za čtvrt roku. Už teď ale dostáváme signály od zastupitelů, aby se setkávání konalo častěji,“ uvedl Nenutil.

„Věřím, že to, co jsme podepsali, není jen pár vět na papíře a že vše budeme důsledně dodržovat,“ vyzvedl význam smlouvy starosta Stříbra.