Pro naše čtenáře přinášíme další díl seriálu o lidech a jejich zvířatech, které mají jako domácí mazlíčky. Nebudeme psát o chovu rybiček, koček nebo psů. Tihle lidé mají záliby v exotice a seznámíme vás s domácími mazlíčky, kteří sice nenosí aport, ale i tak jsou skvělým přítelem v životě – dnešní díl bude patřit zvířeti, které může zmást svým názvem – jde o kočkodana bělobřichého, který není kočkovitou šelmou, ale srst jako kočička má – řeč je o opičákovi, který je domácím mazlíčkem u mé kamarádky Petry Velichové už několik let. Více nám prozradí v rozhovoru.

Seznam nás s tvým neobvyklým mazlíčkem?
Jde o kočkodana bělobřichého. Je to vlastně opičák a jmenuje Víťa. Víťovi je devatenáct let a v zajetí se dožívá zhruba třiceti let.

Jak si se dostala k tomu, že si pořídíš opici? Kde si Víťu koupila?
Koupila jsem ho v Jablonci nad Nisou přes inzerát, kam byl dovezen z Ghany.

Je to zvíře pro chovatele začátečníky? Nebo je zapotřebí mít zkušenosti?
Tento ale ani žádný jiný druh není vhodný pro začátečníky, kteří nemají žádné zkušenosti s něčím, co se zvířat týče. Starat se o takto exotické zvíře je obrovská zodpovědnost a je to náročné jak časově, tak finančně, tak na zázemí.

Kde Víťa žije? Máš nějakou klec nebo terárium? Popiš nám zkrátka jeho pavilon opic.
Náš opičák žije ve velké voliéře, která musí být prostorná dle rozměru, které určuje Evropská unie. Každý rok k nám chodí kontrola z Veterinární správy, aby zjistili, zda je pro Víťu zajištěno kvalitní zázemí.

Přemýšlela si někdy o tom, že by si mu pořídila kamarádku?
Voliéra je sice velká, ale na to abych mu pořídila kamarádku, tak to není tak lehké. Opice, když tvoří tlupu, pak nerespektují lidského partnera.

Jak to vnímá okolí? Sousedi? Chodívají se na něj dívat a kochat se? Vidí je Víťa rád?
Naše okolí to vnímá pozitivně. Víťa je moc hodné zvíře a lidi vidí rád, na druhou stranu je to ale lump, protože krade lidem věci z kapes.

Kočkodan bělobřichýUtekla ti někdy tvoje opice?
Jednou nám Víťa utekl a tak jsem vyčetla, že se nechá chytit na něco aromatického a nic jiného po ruce doma nebylo než Fernet. Tak jsem ho nalila do misky a on s radosti přiběhl, a tak jsem ho chytla.

Máš ještě nějaká jiná zvířata?
Zvířátek teď už moc nemám, protože je na ně málo času. Ale měla jsem i nosály červené , leguána,chameleony a další exotická zvířata. Teď mám pejsky a kočky a hlavni moji láskou jsou od dětství koně.

Je ve vašem okolí někdo, kdo chová zajímavé a neobvyklé zvíře? Nebo chová zajímavý počet zvířat? Dejte nám o tom vědět, rádi o takovém chovateli napíšeme. Kontakt: gabriela.jagerova@denik.cz