Důvod k oslavám byl podle ředitelky dětského domova o to větší, neboť domov se před několika dny přestěhoval do zrekonstruovaného objektu, který nabízí obyvatelům domova na rozdíl od předchozího působiště v areálu nemocnice dostatek prostoru k životu.

„Podařilo se nám to, o co jsme se snažili osm let. Máme konečně důstojné prostory a nemusíme žít ve stísněných podmínkách,“ uvedla ředitelka domova Jitka Tvarogová.

Z areálu nemocnice se domov stěhoval před deseti dny. V novém objektu vznikly čtyři bytové buňky, kde každá z nich má velký obývací pokoj, kuchyňský kout (v něm si děti o víkendu připravují večeře a snídaně), koupelnu, toalety, pracovnu pro vychovatele, hernu a čtyři pokoje, kde děti bydlí po dvou.

Vzniklé prostory umožňují bydlení v domově pro dvaatřicet dětí, v současné době je zde ale osmadvacet svěřenců. O zvýšení kapacity již dětský domov požádal.

Kromě bytových buněk je v objektu správní část s kancelářemi, kuchyně s jídelnou, sklady a herna pro nejmenší děti. „To jsou takové jesličky pro děti matek, které jsou rovněž obyvatelkami domova. Přes den jsou ve škole, a tak se v tu dobu o jejich děti kolegyně starají,“ vysvětlil vychovatel Miroslav Kočí s tím, že v Dětském domově v Plané žijí dvě nezletilé matky se svými dětmi.

Rekonstrukce objektu stála necelých padesát milionů. Kromě budovy se upravuje ještě venkovní část, kde je k dispozici také menší bazén. V druhé části objektu vznikne speciální škola.

Přestěhování do nového a padesáté výročí založení oslavil plánský dětský domov v sobotu v kině. „Pozvali jsme bývalé svěřence, bývalé zaměstnance, sponzory. Všichni bychom se do domova nevešli, a tak si zavzpomínáme v kině a potom pozveme všechny na exkurzi do nového domova,“ vysvětlila Tvarogová.

Ředitelka dětského domova přijala také šek od jednoho ze sponzorů, znějící na dvacet tisíc korun. „Před lety jsme začali s plánským domovem spolupracovat s projektem Schody do života. V rámci projektu se staráme o chlapce, který se s naší podporou vyučí, vykonává u nás praxi a samozřejmě mu pomůžeme i se získáním zaměstnání. Po celou dobu ho materiálně, finančně i jinak podporujeme,“ vysvětlil za sponzorskou firmu jednatel Vladimír Zábranský.

Při oslavách v kině se představily také děti z domova s různými pěveckými či tanečními vystoupeními.