Jak Deníku řekl ředitel domova Karel Račák, prostor zvaný snoezelen slouží pro handicapované, kde hloubka retardace je příliš veliká. „V tomto novém zařízení se zaměřujeme na rozvíjení jednotlivých smyslů. Na to, abychom mohli tyto jednotlivé smysly rozvíjet, potřebujeme různou techniku, pomůcky," uvedl ředitel.

„Ze smyslů budeme hlavně rozvíjet hmat, zrak, sluch a k tomu potřebujeme speciální technické prostředky. Proto jsme požádali německou firmu, která byla ochotna nám pomoci a zakoupit prostředky v hodnotě patnáct tisíc korun. Tyto prostředky nám dnes přivezli," dodal Račák.

Místnost už mají v milířském domově připravenou a začnou ji postupně vybavovat. Pomůcky k rehabilitaci klientů jsou různé. „Například když se chceme zabývat zrakem, potřebujeme různé světelné efekty, které se pak odráží ve formě různých hraček, které ionizují a nutí to jednotlivce sledovat a podněcovat k další činnosti. Na hmat je zase jiný prvek, takový, který by je lákal, aby si jej mohli zmáčknout, mít pocit hmatu," uvedl dále ředitel.

Bernhard Schön a Siegfried Kumeth přivezli ve středu do Milířů například vodní bublající válec, který bude osvětlený barevným světlem a předmět tak upoutá nejen zrak. Protože vyluzuje různé zvuky, procvičuje se tím další smysl, sluch.

Snoezelen bude domov vybavovat postupně, místnost by měla být plně funkční v polovině února. „Některé pomůcky budeme pořizovat z našich prostředků. Je třeba vybavit místnost matracemi a takovým zařízením, které by odpovídalo tomu, že většina uživatelů má i poruchy pohybového aparátu," doplnil Račák s tím, že místnost snoezelen bude využívat zhruba polovina klientů domova.