Třetí místo mezi ´Skokany´ a první až druhá příčka mezi okresními městy patří Tachovu v průzkumu České pojišťovny, který zveřejnila před několika dny, v oblasti dopravní bezpečnosti. V porovnání let 2005 a 2006 si Tachov polepšil o 39 míst. „Mám z toho určitě radost, takový výsledek mne velice potěšil,“ vyjádřil se místostarosta Jiří Struček, který má na radnici mimo jiné na starosti také prevenci kriminality a bezpečnosti. Nehodovost českých měst sleduje Česká pojišťovna již třetím rokem a v rámci vyhodnocení přiděluje tzv. index bezpečnosti. Kritériem je počet dopravních nehod s těžkými či smrtelnými zraněními. Ústav také rozděluje finanční příspěvek ve výši půl milionu.

Na ten však Tachov, přes vynikající výsledek, nedosáhl. „Za rok 2006 si příspěvek rozdělí tři města, z krajských Hradec Králové a z okresních Česká Lípa a Kolín,“ uvedl náměstek generálního ředitele České pojišťovny Pavel Řehák. Jmenovaná města byla v indexu zlepšení bezpečnostní situace v dopravě o krůček lepší, než Tachov. Nejhorší situace je naopak v Kutné Hoře a v Náchodě. „Je vidět, že tachovští řidiči a motoristé, kteří městem projíždějí, jsou ohleduplnější, slušnější a pozornější než v jiných městech,“ konstatoval místostarosta. „Pořád je ale co zlepšovat,“ dodal.

Výsledek mohl být podle Stručka jednoznačnější, nebýt dopravních opatření souvisejících s výstavbou kruhového objezdu v Panenské ulici. „Když byla doprava odkloněna do objízdných tras, k některým nehodám tam došlo, ale přesto jsem s výsledkem spokojen,“ uvedl Jiří Struček. V kategorii okresních měst figurují za rok 2006 v čele dvě města, kde se po celý rok nestala nehoda, která by měla za následek usmrcení nebo těžké zranění v zastavěné části města – právě Rakovník a Tachov, přičemž Rakovník je na prvním místě už druhý rok za sebou. „I letos se na počtu dopravních nehod negativně projevily tranzitní tahy a zvýšená frekvence dopravy. Že i tento handicap je překonatelný, svědčí případ Hradce Králové, Plzně i Tachova,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Město spolupracuje na dodržování bezpečnosti s Policií České republiky i s Městskou policií. „Hodně pomáhá kamerový systém, uvažujeme také o instalaci měřičů rychlosti, které by projíždějícím řidičům ukazovali jak rychle momentálně jedou,“ dodal místostarosta s tím, že zatím není rozhodnuto, kde informativní radary budou umístěny.