Za jménem cirkusu Bob Navarro King se skrývá tým lidí vedených bratry Navrátilovými, kteří mají nač navazovat. Ještě před pěti lety byli totiž součástí věhlasného Humberta. Po osamostatnění si udržují jak tradici, tak velikost i rozmanitost představení, které je soustředěno na artistické výkony a zvířata.

V dvouapůlhodinovém představení se předvede právě řada artistů a akrobatů. „Také žongléři. To v první polovině, druhá je založena převážně na zvířatech," říká Karel Navrátil z cirkusu King . Hlavním tahákem, který by měl oslovit publikum, jsou podle Navrátila zvířata. Cirkus, do jehož hlediště se vejde na šest set diváků, nemá zrovna malý zvěřinec. Krom hus, malých prasat, lamy, velblouda či koní se v šapitó objeví i smečka lvů nebo cirkusový maskot africká slonice Tembo. Celkem cirkus má kolem šedesáti kusů zvěře.

A zvěřinec musí každý den žrát. „Takoví lvi sežerou do deseti kilo masa denně a máme jich více než deset. Není ani tak těžké maso koupit, ale sehnat ho, jezdíme i sto kilometrů daleko. Každý týden sháníme nejen maso, ale seno, slámu či piliny," poukazuje Navrátil.

King má letos už za sebou řadu měst, jako Cheb, Mariánské Lázně nebo Planá a chystá se do Tachova. Na štaci vyráží každoročně v druhé polovině února. „Vždy, když poleví mrazy. Končíme pak v listopadu a vracíme se domů," To má cirkus za sebou kolem pětatřiceti navštívených měst, všude stejné představení. Scénář mění po dvou letech. „Kostýmy, tým, angažmá jiných umělců," To má svůj důvod. Za dva roky totiž objedou celou republiku. Jeden rok Moravu, druhý pak Čechy.

Pětatřicetkrát tedy cirkusáci spolu s deseti dělníky musí vše opakovaně postavit a složit. „A pokaždé to je adrenalin. Stavíte pořád někde jinde. Na křivém pozemku, s kopce, v blátě, v dešti nebo ve vedru. Nikdy není stavba stejná. Výsledek je stejný, nikoli ale podmínky. Jsme ale sehraná parta a tak to jde jako po másle," dodává s tím, že celkem se o cirkus stará či v něm vystupuje na tři desítky lidí.

V Tachově King návštěvníci uvidí od čtvrtka do soboty od 17:30 hodin, poslední vystoupení je v neděli od 11 hodin.

-PR-