„Šibřinky zachycují maškarní veselí, něco jako konec zimy či sezóny. Ve Stříbře se konají pravděpodobně od roku 1986,“ vysvětlil předseda fotbalového oddílu Eduard Havíř. „Masek zatím chodí dost, i když letos je trochu asi znát krize. Řekl, že dříve bývaly masky takové více vypracovanější a důmyslnější, poslední dobou si s tím lidé už tolik práce nedají. Pamatuji si, že sem například jezdily masky i ze Záchlumí, ty tedy stály za podívanou a také pan Smrž měl vždy něco nečekaného,“ vzpomínal pan Havíř.

Na stříbrském parketě vyčnívalo šest větrníků, které měly zřejmě připomenout aktuální děj ve městě, spojený s možností výstavby větrných elektráren. Mezi nimi skotačila parta mravenců, zdravotní sestřičky, členky populární skupiny ABBY a další zajímavé masky. „Zvolila jsem převlek z doby třicátých let, boa a čelenku ještě vlastním z maturitního plesu, akorát jsem doladila oblečení,“ předvedla se Kateřina Žaloudková.

„Osobně se mi tu líbí, je tu sice méně lidí, než dříve, ale je velmi pěkná tombola. Můj tanečník tu troch zlobí, tak jej lehce usměrňuji pistolkou,“ smála se slečna. Na otázku, co vlastně znamená slovo šibřinky, lidé odpovídali různě. „Myslím, že je to z nějakého německého překladu,“ domnívá se pan Havíř. Pavel Tóth má jiný názor. „Šibřinky budou od slova „šíbr“, to znamená- velice schopný funkcionář fotbalového oddílu,“ střílí si ze sportovců místostarosta Tóth.

Na pódiu řádila kapela Union v převleku za legendární kolegy Kiss. Mezi stoly stál obří klobouk a v něm dva králíci Bob a Bobek. Klobouk jsme dělali celý den, je vyroben z různých materiálů, z kartonu, čtvrtek, krepového papíru, černý okraj tvoří odpadkové pytle, samotná maska králíků už pak byla jednoduchou záležitostí,“ pochlubili se zajímavou maskou Petra Svobodová a Lukáš Valenta ze Stříbra.

Z encyklopedie: Šibřinky – ve staré mluvě české (z napodobení vrabčího hlasu) tolik jako frašky, žerty, šašky neb kudrlinky. Jindř. Fügnerem použito k pojmenování veselých maškarních zábav sokolských, jež r. 1865 po prvé v Sokolně pražské byly uspořádány a od té doby všeobecně se pořádají. Schnr.

Martina Sihelská