Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostali ocenění Stavitel mostů

Tachov, Schönsee – Farář římskokatolické farnosti v Boru Vladimír Born a ředitel Základní školy Mánesova ve Stříbře Václav Peteřík byli, jak Deník informoval v pátečním vydání, oceněni titulem Brückenbauer, stavitel mostů.

26.3.2010
SDÍLEJ:

Václav Peteřík (vlevo) převzal ocenění od vedoucího Centra Bavaria Bohemia Hanse EibaueraFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Obě osobnosti vám představíme tak, jak je při slavnostním večeru představilo Centrum Bavaria Bohemia, které ocenění uděluje.

„Mons. Vladimír Born je od roku 1979 činný na jihu Tachovska nejen jako místní pátek, ale i vystudovaný historik umění a také správce několika kostelů v kraji. Okamžitě zareagoval na otevření hranic po pádu komunismu a započal se významně angažovat v možnostech přeshraniční spolupráce, a to nejen na bázi duchovní. Spoluorganizoval obnovenou pouť k borské Loretě. Velké zásluhy mu patří za renovaci kostela ve Starém Sedle, na kterou dokázal získat dobrovolné příspěvky z Německa. Ve shánění finančních příspěvků na záchranu zchátralých, poškozených a částečně poničených kostelů spatřuje vedle duchovní činnosti svůj nejdůležitější úkol. Dlouhá léta udržuje kontakty s farností v Plössbergu i s obcí samotnou. Vznikla tak plodná spolupráce mezi Plösssbergem a Starým Sedlem. Borská farnost bývá hostitelem mezinárodního třídenního sympozia Borská teze, kdy o otázkách sociálního vědomí, řízení státu a stavu společnosti při posledním ročníku jednalo více než 120 odborníků (kráceno).“

Sám Vladimír Born ke svému ocenění uvedl: „Cena Stavitel mostů je pro mě krásná především v tom, že je v ní zařazena i předrevoluční etapa mého života. Šlo mi vždy o to, abychom měli vztahy na základě dějinné pravdy. Bavorští kolegové po nás vždycky chtěli znát naše zkušenosti z pronásledování v období komunismu a v tom viděli tu sílu víry, jak jsme si ji v těžké době dokázali zachovat. Spolupráce byla na základě duchovních vztahů, ale snažil jsem se, aby se vztahy navázaly nejen mezi farnostmi, ale i rodinami. Stavitel mostů je velmi pěkný titul, poděkování za všechny ty roky spolupráce.“

Václav Peteřík získal ocenění za mnohé úspěšné realizované přeshraniční projekty. „Těžištěm jeho činnosti v oblasti přeshraniční spolupráce je od roku 1991 organizování setkávání žáků a učitelů ZŠ Stříbro s partnerskými školami v Německu. První kontakty se mu podařilo navázat krátce po pádu železné opony se Základní školou Barbarashule Amberg a Základní školou Langfurth. Spolupráce umožnila českým a německým žákům účastnit se výměnných pobytů a společného pobytu ve škole v přírodě. Od roku 1999 je rozšířena řada německých partnerských škol o školu v Altenstadtu. Rozrůstají se i témata společných aktivit a projektů. Jsou organizovány vzdělávací semináře pro české, německé a polské učitele. Proslulá Zlatá cesta inspirovala Václava Peteříka k založení Občanského sdružení učitelů škol podél Zlaté cesty. Obětoval hodně času na spolupráci při vydání knihy Jednou bavorsky – jednou česky – Dějiny, které staví mosty (kráceno).“

Oceněný pedagog říká, že titul Stavitel mostů ale nepatří pouze jemu. „Ocenění pro mne znamená za prvé překvapení. Nevím totiž, jestli jsem těch mostů postavil tolik, abych mohl ocenění získat. Za druhé jsem si znovu uvědomil, že bych se při realizace všech těch projektů neobešel bez pomoci jiných. To si člověk při práci na projektech tak moc neuvědomí, to přichází třeba při podobných příležitostech jako je tato. Proto ocenění Stavitel mostů patří také mým pomocníkům,“ vyjádřil se Peteřík.

Laureáti ocenění stavitel mostů za roky 2007 až 2010

2007:

Partnerský projekt Jugendbildungsstätte Waldmünchen a spolku Knoflík Plzeň, Přeshraniční divadelní iniciativa Bavorsko – český letní festival Bärnau/Tachov.

František Čurka, Halže, Vlastimil Dřímal, Domažlice, Ladislav Fňouka, České Budějovice, Wolfgang Herzer, Weiden, Egid Hofmann, Neukirchen b. Hl. Blut, Jan Horník, Boží Dar, Zbyněk Illek, Cheb, Hans Popp, Selb, Jaroslava Seidlmayer, Furth im Wald, Bernard Setzwein, Waldmünchen, Herbert Unnasch, Zwiesel, Anton Witt, Mitterteich.

2008:

Sdružení měst s husitskými dějinami a tradicí, Podpůrný svaz Německo – českých škol mezi Norimberkem a Prahou.

Katharina Eisch–Angus, Frauenau, Pavel Faschingbauer, Domažlice, Max Fischer, Cham, Marcel Fišer, Klatovy, Heidi Goller a Hans–Joachim Goller, Selb, Josef Hrubý, Plzeň, Hermann Plötz, Furth im Wald, Zdeněk Procházka, Domažlice, František Vlček, Běšiny, Hans Wurm, Oberviechtach.

2009:

Speciální pedagogické podpůrné centrum Cham a Základní škola praktická Domažlice, Partnerský projekt Základní školy Trautwein v Moosbachu a Základní školy v Bělé nad Radbuzou.

Erwin Aschenbrenner, Regensburg, Bernhard M. Baron, Weiden, Věra Biedroňová a Tadeusz Biedroň, Aš, Alois Gillitzer, Niedermurach, Kaspar Sammer, Freyung, Georg Schatz, Selb, Josef Thums, Švihov, Gertrud Trepková, Plzeň, Miroslava Vacková, Vodňany.

Čestná cena: Hans Eibauer, Schönsee.

2010:

Přeshraniční divadelní projekt Gymnázia J. Š. Baara Domažlice a Gymnázia Wernera von Siemense Regensburg, Projekt Divadelně pedagogického centra Norimberk a Kulturního spolku A Basta! Vimperk.

Vladimír Born, Bor, Karin Holl, Weiden, Klaus–Hannes Kahler, Wunsiedel, Alois Öllinger, Bad Kötzting, Václav Peteřík, Stříbro, Jan Samec, Karlovy Vary, Edmund Stern, Zwiesel, Miroslava Šebestová, Poběžovice, Franz Tremmel, Selb, Egon Urmann, Lenora.

Čestná cena: Jiří Gruša, Praha

Autor: Jiří Kohout

26.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Vernisáž výstavy fotografií v muzeu v Černošíně.
16

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Bor – Nejednoho občana pobouřily fotografie Výrovského potoka, na kterých místo vypadá jako po povodni. V internetové diskuzi padl nejeden názor, že se zde protrhla hrázka a místo je zanedbané. Podle starosty Boru se ale jedná o omyl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení