Živé umění v otevřené krajině předváděla skupina studentů, umělců a zapojit se mohla i veřejnost. Podél cesty a také v malém lesíku mezi Planou a Chodovou Planou za několik dní vytvořili díla z kamení, dřeva, hlíny nebo například i jeřabin. Šlo o česko–bavorský Landart Workshop. Co se za tímto názvem skrývá, Deníku řekl ředitel pořádajícího GeoLoci Jan Florián. Loni se v rámci festivalu Krajina žije věnovali divadlu. „Měli jsme představení divadla Jaroslava Duška u Dolních Polžic. Také tam byl týdenní divadelní workshop, kde umělci tvořili inscenaci. Letos jsme zvolili téma Landart neboli umělecké instalace v krajině," přiblížil Florián v pátek odpoledne. Přizvali tedy krajináře, studenty, umělce a další zájemce o tvorbu v přírodě.

„Chceme přiblížit národní geopark GeoLoci veřejnosti a přinést něco netradičního, zajímavého a překvapujícího. Podobně jako loni, když ve volné krajině vyrostlo veliké šapitó. Až sem lidé půjdou na procházku do lesa k Madonce, tak na ně vykouknou zajímavé sochy z houští," dále popsal ředitel geoparku.

Na akci zvanou Landart přijeli umělci i studenti s dětmi.

Studenti pracovali v přírodě pod vedením zkušených lektorů, od nichž čerpali inspiraci pro svá díla. Jedním z nich byl například Petr Hodonický, zahradní a krajinný architekt. Z Německa přijel sochař na volné noze Carsten Dreger. Většina účastníků ale přijela z umělecké školy v Lednici. Jednou z nich byla také Katarína Minďášová. „Dostali jsme podnět ze školy, tak jsme tu. Přijde mi to velice zajímavé a jde i o zkušenost." Katarína pracovala na dotvoření chybějícího křížku, z něhož zbyl u cesty jen podstavec. A šlo o netradiční ztvárnění. „Kdysi zde kříž stál a možná se bude v budoucnosti i opravovat. Dočasně ho chceme nahradit a vymyslely jsme způsob v podobě jeřabin visících na silonu. Vše pak vytváří siluetu kříže. Jde o jednoduchou a vzdušnou formu, nepůsobí nijak monumentálně," vylíčila studentka s tím, že toto dílo tvořila s Irenou Smutnou a Kateřinou Smejkalovou.

Organizátoři hledali místo workshopu v okolí Konstantinových Lázní a Plané. Místo by podle nich mělo odpovídat geoparku, místo s kameny a s hornickou historií. „Zároveň jsme hledali místo, kde se o díla bude někdo starat. V tomto případě je to Kulturní a okrašlovací spolek v Plané a také město je tomu nakloněno. Dále by mělo být dostupné lidem, aby tam chodili. A místo, kde jsme, toto vše splňuje," řekla na cestě k Madonce umístěné v lesíku u Plané Miroslava Válová.

Na akci zvanou Landart přijeli umělci i studenti s dětmi.

Při pracovním setkání vzniklo minulý týden přes deset takzvaných instalací. To jsou malá či větší díla vytvořená mladými umělci. Krom křížku to byl také například Vzlet, dále dílo Na dosah, což jsou vlastně dva veliké kameny, které rozděluje cesta a jakoby jeden napřahuje ruku k druhému. Z proutí ve větvích stromu vzniklo obří hnízdo. Jedno z děl nese název Rovnovážení. Je dílem Pavly Kratochvílové z Chrudimi. „Popsat instalaci není tak jednoduché, i když vlastní instalace jednoduchá je. Každý si ji může interpretovat víceméně po svém. Dospěla jsem k hodně abstraktnímu vyjádření. Původně to měly být opravdu váhy, ale proč to dělat konkrétně, vždyť toto místo je tak pěkné a zároveň tak trochu bizarní s ponurou náladou. Tato instalace znázorňuje to, že všechna místa potřebují rovnováhu," ukázala strom, na kterém se kývalo třímetrové vahadlo.

Setkání lidí se zájmem o tvorbu v krajině s názvem Landart se konalo minulý týden od úterý do neděle a díla jsou volně přístupná v místě lesíka u Plané, kterému se říkalo Triangl a kde stojí také soška Madonky.