VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dravci dostali na Tachovsku batůžky, nyní jsou v Africe

Tachovsko – Cestovatelské příběhy dravců z Tachovska sleduje nyní několik ornitologů z celé republiky. Luňáky červené a luňáky hnědé takříkajíc osedlali jakýmisi batůžky, které ukrývají vysílačky. Pomocí nich mohou odborníci poměrně přesně pozorovat, kudy ptáci letěli do teplých krajin a kde dnes zimují.

19.1.2017
SDÍLEJ:

Luňák červený, mládě na hnízdě.Foto: DES OP

V principu jde o podobný projekt sledování opeřenců, jakým byla v devadesátých letech Africká odysea, kdy se proslavily příběhy putování čápů černých Oskara, Kristýny, Zuzany a dalších.

Ti současní opeřenci, kteří právě teď zimují i v Africe, byli okroužkováni u nás na Tachovsku. U obce Doly v roce 2015 označili ornitologové dva luňáky červené kroužky a na záda jim připevnili vysílačky. Rok poté, tedy loni, dostali vysílačky dva luňáci hnědí, aby byly k dispozici informace od obou druhů luňáků. Nic není ale tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Do projektu se zapojili věhlasní odborníci i místní ornitologové. Právě ti totiž nejlépe vědí, kde takoví dravci konkrétně hnízdí. Místních poměrů a hnízdišť znalí jsou Václav Pinta a Karel Machač. Díky jejich tipům mohlo být na Tachovsku předloni okroužkováno na jedenácti hnízdech 29 mláďat luňáků červených.

Zmiňovaní opeřenci s vysílačkami jsou středem zájmu odborníků, telekomunikační zařízení jim totiž poskytuje vzácná data o pohybu jednotlivých dravců. Můžeme tak vědět, kde se v daný čas opeřenec pohybuje. Například u Bernartic okroužkovaní dva luňáci hnědí jsou nyní v Africe. Jeden se koncem minulého roku pohyboval přes Burkinu Faso do Ghany. Druhý si vybral západ Afriky a letěl přes Senegal do Gambie.

NĚKTEŘÍ NEDOLETÍ

Ne všechna mláďata opatřená vysílačkami mají ale takové štěstí, aby se dožila odletu na zimoviště. Jeden z dravců okroužkovaných u obce Doly na Tachovsku skončil nešťastně u Neblažova. Uhynul totiž po úrazu elektrickým proudem na sloupu vysokého napětí. Ornitologové to zjistili podle dat z vysílačky, která se hlásila několik dní z jednoho místa. Právě, aby nedocházelo k takovým poranění dravců, byly loni na tyto nebezpečné sloupy instalovány speciální chrániče.

Ale zpět k cestovatelům do zimovišť. Druhému luňáku z hnízda u Dolů se nyní daří dobře. Koncem minulého roku se podle dat z vysílačky pohyboval na francouzské straně Pyrenejí. „Ještě jako mladý pták odlétl do Afriky, pak se vrátil zpět. Motal se kolem Tachovska, zalétl do Německa, pobyl na Šumavě a zase se vrátil do Německa. Nyní je na jihu," popisuje ornitolog Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, který na Tachovsko jezdí kroužkovat různé druhy nejen dravců.

S KROUŽKEM NA NOZE VE ŠPANĚLSKU

Ornitologové před dvěma lety také okroužkovali luňáky červené hnízdící mezi Brodem nad Tichou a Kočovem. I zde jde o hnízdo nalezené ornitologem Václavem Pintou z Bernartic. Jeden z dravců, které kroužkoval Karel Makoň, připravil nedávno pěkné překvapení. Byl totiž 5. ledna pozorován ve Španělsku v Toledu v místě zvaném Mazarambroz. Od místa kroužkování u Kočova do místa pozorování je to vzdušnou čarou 1734 kilometrů. „Pravděpodobně šlo o pozorování na krmelištích supů, kde se také přiživují luňáci, kteří jsou vlastně mrchožrouty," vysvětlil Makoň s tím, že v tomto případě jde o dravce bez vysílačky. Pozorovatel totiž na dálku odečetl údaj z kroužku, který poskytuje data o kroužkování. Jde o odečítací barevné kroužky. „Je to velice dobrá metoda, kdy pták má na noze plastový kroužek s písmeny, které jdou odečíst na dálku pomocí dalekohledu nebo pomocí teleobjektivu fotoaparátu. Opeřence tedy pozorovatel nemusí stresovat chytáním do sítí."

TAŽNÍ DRAVCI, NĚKTEŘÍ ZŮSTÁVAJÍ

Luňáci jsou tažní ptáci a tak zimují na jihu. Proti všem poučkám je ale občas můžeme vidět i v zimě také u nás. „Moták pochop lítá na zimu do Afriky, také moták lužní, ale moták pilich u nás zůstává a i sem k nám přilétají zimovat pilichové ze severu," popsal Karel Makoň. „Luňák červený je poměrně dobře poznat. Jde o velikého ptáka a ocas má do vidličky podobně jako vlaštovka," dodal ornitolog.

Zbývá než dodat, že projekt umísťování vysílaček za celou ČR koordinuje a řídí
Prof. MVDr. Ivan Literák, CSc., který zpracovává a posílá i data, ta jsou určena pouze odborníkům a celý sledovací projekt není plně veřejný.

Zajímavosti a rekordy z ptačí říše na Tachovsku

Luňák z Dolů pozorován v Itálii
Malé, jen dvoutýdenní mládě luňáka červeného, okroužkovali v roce 2014 ornitologové u obce Doly. Tehdy ještě ani netušili, že toto na jaře nelétavé kuře jim za necelého půl roku udělá radost. Luňák totiž přeletěl do Itálie a tam ho zachytila videokamera na krmelišti supů. Od svého rodného hnízda z Tachovska do Itálie urazil přibližně 780 kilometrů a objevil se zde po 148 dnech od doby, co mu byl kroužek na nohu nasazen. Přesné místo kontroly je v severní Itálii (Toskánsko, oblast Grosetto).

Rekordmani čápi mohou urazit na zimoviště a zpět až 20 tisíc kilometrůOrnitologové kroužkují také čápy a vždy je potěší takzvané zpětné hlášení, když někdo jimi označeného čápa objeví například na africkém kontinentě. A právě takové jedno hlášení došlo v minulosti až z Gambie. Putoval tam čáp okroužkovaný v Draženově na Domažlicku. Byl nalezen 282 dní po okroužkování a urazil cestu dlouhou 4777 kilometrů.

Pokud jde o překonanou vzdálenost, západočeský rekord drží mladý čáp označený dr. Stanislavem Benedou na hnízdě v Plané už 16. června roku 2002. Ten byl pozorován živý v lednu 2003 na zemědělské farmě v Jihoafrické republice. Plánský čáp tedy urazil úctyhodných 9323 kilometrů vzdušnou čarou od rodného hnízda. Čápi ale neletí přímo a skutečná uražená vzdálenost je mnohem delší – cesta na zimoviště a zpět tak může v součtu měřit více než 20 tisíc kilometrů.

Z Chodové Plané do IzraeleZprávu o tom, že mladý čáp z Chodové Plané doletěl do Izraele a byl tam pozorován, dostali v roce 2013 ornitologové. Po pozorování čápa ze Zadního Chodova v tureckém Uluabatu v roce 2012 je to další podobný případ posla jara z Tachovska. Podle zpětného hlášení a odečtu totiž tento čáp byl zastižen a kroužek odečten právě v Izraeli v oblasti Tel Yosef. Od místa kroužkování je to vzdušnou čarou rovných 2683 km.

Dráty s elektrickým proudem už nebudou zabíjet dravceS batůžkem na zádech vylétli opeření dravci z Dolů na Tachovsku. Ornitologové takto označili luňáky červené a dostali i satelitní přijímač s vysílačkou umožňující monitorovat jejich pohyb. Jaké bylo ale jejich překvapení, když jeden z vysílačů se několik dní hlásil z jednoho místa. Luňák, který ho nesl, totiž uhynul po úrazu elektrickým proudem na sloupu vysokého napětí. Stalo se tak roku 2015 jen několik týdnů po okroužkování a instalaci vysílačky. Právě, aby nedocházelo k poranění dravců, byly loni na nebezpečné sloupy instalovány speciální chrániče. Impulsem k tomu byla i zmíněná smrt jednoho z dravců.

Z vajíčka vyhozeného z hnízda se vylíhl čáp černýOrnitolog a duchovní otec kroužkování a sledování čápů černých František Pojer jednou přijel do Vysočan u Boru zkontrolovat hnízdo čápů černých. Jenže při kontrole našel vejce vyhozené z hnízda. Vejce opatrně vzal a po poradě s Karlem Makoněm bylo vejce převezeno do líhně Vlastimila Voráčka v Roupově. Stručně řečeno, v líhni dokázali neuvěřitelné. Mládě odchovali.
Aby se ale čáp naučil létat, bylo nutné ho dát k adopci. Pečlivě naplánovaná adopce mláděte proběhla na čapí hnízdo u Chrančovic. Následovala série několika kontrol úspěšnosti adopce. V tomto případě vše běželo podle plánu a mládě na hnízdě rostlo tak, jak mělo. Velkou radost měli ale ochránci zvířat, když jejich kolega doktor Pojer poslal zprávu o odečtení kroužku tohoto mláděte na zastávce při jeho cestě do teplých krajin. Podle informací z dopisu byl ptačí odchovanec viděn ve skupině devíti čápů černých, pozorovaných ornitologem Jiřím Neuderte v lokalitě u Sedlíkovic u Českých Budějovic. Také takové jsou ptačí příběhy jako čápa černého, který se z vyhozeného vejce u Vysočan vylíhl v umělé líhni, pak byl adoptován do hnízda na Plzni – severu a nakonec i zastižen v Sedlíkovicích na jihu ČR.

Autor: Antonín Hříbal

19.1.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Černošíně se uskutečnil lampionový průvod.
23

FOTOGALERIE: Černošín ozářily lampióny

Během sobotního odpoledne se ve Černošíně vyráběly ozdoby.
14

OBRAZEM: Vyráběli koule ze šišek

Tachovští fotbalisté zakončili podzimní část sezony patnáctým vítězstvím

Tachov – Derby mezi Tachovem a Rozvadovem nabídl los závěrečného podzimního kola krajského fotbalového přeboru. A protože řada fotbalistů, kteří v sobotu vyběhli na trávník tachovského stadionu, oblékala v minulosti dresy obou týmů, zajímavé bylo derby samozřejmě i pro diváky.

Aktéři derby se shodují: Diváci se budou mít určitě na co koukat

Tachov – Ještě osm fotbalových týmů z tachovského okresu zasáhne v sobotu a v neděli do bojů o body v krajských fotbalových soutěžích. Posledními podzimními koly totiž pokračuje krajský přebor mužů a I.B třída.

FOTO: Nová miminka na Tachovsku se představují

Tachovsko - Seznamte se s nejmladšími občánky, kteří přišli právě na svět.

Seniora na Šumavě zavalila kláda

Šumava – Dvaasedmdesátiletého muže, který s kamarádem likvidoval polomy pod cestou na šumavské Čertovo jezero, zavalila kláda. Utrpěl vážné zranění. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT