VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dříve všední sněženky jsou dnes ohrožený druh, sčítá je i Tachovsko

Tachovsko – Začínají růst, někde už dokonce kvetou. Jasně bílé květy se každé jaro derou na světlo i přes vrstvu sněhu. Kdo by neznal sněženky, první květy jara či pozdní zimy. Jenže v posledních letech jich ubývá a tak je zařazena mezi ohrožené a chráněné druhy. Právě to jsou důvody pro celostátní mapování míst volně rostoucích sněženek, které v minulosti patřily k nejrozšířenějším rostlinám v Česku.

2.3.2015
SDÍLEJ:

SNĚŽENKY A MAPKA VÝSKYTU. Z mapky (uvnitř článku) jsou patrné jen sporadické nálezy ze západu Čech.Foto: mapa:Datový zdroj AOPK ČR

V těchto dnech probíhá mapování výskytu sněženek také na Tachovsku „Pokud znáte místo, které není zahradou ani parkem, zašlete nám prosím mapu s výskytem a popisem místa nálezu," vyzývají botanici. Veřejnost se tedy může zapojit do sčítání míst, kde roste tento evropsky významný druh. „My jsme se rozhodli zapojit i veřejnost. Přišlo nám zajímavé, že by se veřejnost mohla podílet na mapování a získat tak zajímavá data," uvedla pro Deník botanička Markéta Dortová ze Správy CHKO Český les s tím, že dále se ještě mapují rostliny: arnika, plavuně, vranec jedlový a plavuníky. „Je snaha doplnit bílá místa do naší nálezové databáze tak, aby v období dvou šestiletých úseků (2007 – 2018) byly pokryty všechny čtverce síťového mapování se známým výskytem," doplnila.

Víte, kde sněženky rostou?Pojďte se podílet na mapování evropsky významného druhu – sněženky podsněžník v Plzeňském kraji.
Pokud znáte místo, které není zahradou ani parkem, zašlete nám prosím mapu s výskytem a popisem místa nálezu (např. okraj lesa, u potoka…)
na redakce.tachovsky@denik.cz nebo přímo na 
marketa.dortova@nature.cz

Odborníci databázi průběžně doplňují a výsledky budou vyhodnocovat postupně. Nálezy za letošní rok pak zveřejní na svých facebookových stránkách a zveřejní je také náš list.
V republikovém srovnání na tom Tachovsko není zrovna nejlépe. „Tady a i vlastně v celém Plzeňském kraji, jak je z mapy patrné není mnoho údajů o výskytu. Těžiště výskytu je v lužních lesích Moravy. V ostatních částech se vyskytují roztroušeně," dále popsala botanička Dortová.

Sněženky se začínají teprve objevovat (kvetou od února do dubna) a tak botanici očekávají více nálezů a informací od veřejnosti. .
Akce bude probíhat po dobu sezóny sněženek. „Samozřejmě za každé nálezy a objevy (nejenom sněženek), které nám lidé zašlou budeme moc rádi. Budeme rádi i za případné fotografie sněženek nebo i další nálezů," dodala Dortová.

Sněženka podsněžník patří k našim nejčasnějším bylinám. Roste v lužních lesích, doubravách, bučinách a suťových lesích, druhotně také v okolí starých zbořenišť, v parcích a zahradách. Na mnohých lokalitách není sněženka původní, populace často pocházejí ze starých kultur (např. bývalé vesnice v CHKO Český les).

SNĚŽENKY A MAPKA VÝSKYTU.  Z mapky (uvnitř článku) jsou patrné jen sporadické nálezy ze západu Čech.

Autor: Antonín Hříbal

2.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení