Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je umět problémům předcházet

TACHOV - Pracovník Prev– centra v Tachově Václav Hlaváč čtenáře seznámí s protidrogovou prevencí.

10.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Co je to vlastně protidrogová prevence?
Položená otázka by snad lépe zněla: Co to je primární protidrogová prevence? Jedná se totiž o včasné předcházení jakémukoliv problému, kvůli kterému by mohla být nastartována závislost na droze. Snažíme se mladé lidi připravit na obtížné životní situace, které nás všechny dříve či později potkají. Snažíme se je naučit zodpovědnosti za svůj život.

Koho se vaše práce týká? Komu je primární prevence nabízena?
Určena je především dětem a mladým lidem ve věku 12 až 18 let. Máme však programy také pro předškolní děti a děti na prvním stupni základních škol. Trochu se liší v pojetí. U nejmenších pracujeme s pohádkami, u starších dětí a mládeže se už snažíme o prožívání určitých situací, účastenství při jednotlivých tématech.

Co je cílem primární prevence?
Celkové posílení osobnosti mladého člověka. Naučit člověka rozhodovat se tak, aby nemusel podlehnout určitému pokušení bezmyšlenkovitě. Velmi dobré je pro děti také zjištění, že určité mindráky máme všichni a že se jich můžeme zbavit.

Jak se taková prevence vlastně provádí?
Škola si nás objedná. Domluvíme časový harmonogram a pak docházíme do každé třídy druhého stupně základní školy třikrát ročně s dvouhodinovými bloky.

Kterých témat se prevence týká?
Sebevědomí, komunikace, mezilidské vztahy, hodnoty a přání, životní styl, příčiny užívání a postoj k drogám, legální a nelegální drogy, sekty, předsudky a tolerance, partnerské vztahy a sex, antikoncepce – to jsou jednotlivé tématické dvouhodinovky.

Proč tato témata? Týkají se drog?
Všechna témata se týkají závislosti. Pracujeme podle certifikovaného odborníky vypracovaného materiálu.

Kde všude se s vámi mohou děti při prevenci potkat?
Hlavně ve školách. Preventisticky působíme samozřejmě také v Prev – centru v Tachově, kde se můžeme věnovat dětem a rodičům osobně. Poradenství a přímou pomoc uživatelům drog uživatelům drog už všaj zajišťují naši kolegové z K – centra.

Kde Prev – centrum najdeme?
Na adrese K.H. Borovského 521, Tachov, přízemí budovy Pedagogicko – psychologické poradny.

Máte výsledky? Lze vůbec hodnotit úspěšnost prevence?
Po jednotlivých blocích mají děti právo na anonymní dotazy týkajících se jejich bolestivých míst. Často nám přímo do očí sdělí, že jsme jim pomohli. To je ten nejúžasnější výsledek práce, přímo zpětná vazba. Skutečný úspěch prevence spočívá v tom, že se vůbec provádí. Jedno slovo či věta v pravý čas, jak všichni dobře víme, mohou pomoci na celý život.

Autor: Miloš Němec

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení