Jedním z jejích důsledků je to, že úředníci stanovili konkrétní počet žáků ve třídách druhého stupně. V případě že jej nedodrží, hrozí, že jim stát zkrátí příspěvky. Změna by měla začít platit od příštího roku. Proti návrhu se zvedla vlna odporu.
„Ministerstvo tvrdí, že ve třídě by mělo být dvacet čtyři dětí. Prý je to optimální. Ale zatím se o tomto počtu ještě diskutuje. Hrozí, že pokud v každé třídě nebude přesně tolik žáků, ministerstvo jim zkrátí dotace. Pro některé školy by tento systém mohl být likvidačním. Na Tachovsku se to týká především škol ve Starém Sedlišti, Přimdě a Stráži. Právě na nich jsou i druhé stupně,“ řekl Deníku vedoucí odboru školství a kultury tachovského městského úřadu Josef Kožnar. „Mohlo by to vést k tomu, že by tyto školy musely druhý stupeň zrušit, protože obce by neměly na dofinancování provozu. Stát tak tlačí zřizovatele, aby bral peníze ze svého rozpočtu,“ pokračoval Kožnar.
Postup vlády se nelíbí ani krajským úředníkům. „Plzeňský kraj poslal ministrovi školství dopis, ve kterém vyjádřil nesouhlas s připravovaným návrhem, uvedl Deníku náměstek hejtmana Jiří Struček. „Připravovaná koncepce je zásah do pravomocí zřizovatele. Shora něco diktují, ale chybí na to finance. Návrh zvýhodňuje malé obecní mateřské školy a základní školy pouze s prvním stupněm na úkor těch, kde je i druhý stupeň,“ uvedl dále Struček.
V konečném důsledku by se tak mohlo stát, že v případě zrušení některých základních škol by děti musely dojíždět do spádových obcí. „To by opět zvýšilo náklady rodičů,“ dodal náměstek hejtmana.
Uvažované změny se pranic nelíbí ani představitelům obcí. „Vzhledem k připravovaným změnám v resortu školství je stejně jako řada rodičů i učitelů znepokojena s návrhem, který by měl vstoupit v platnost s optimálním naplněním tříd. Mám pocit, že reformy ať již ve školství nebo zdravotnictví jsou vymyšleny vždy s dopadem na malé vesnice a městečka a obyvatele v nich žijících, neboť rozvoj venkova bez vzdělání, zdravotní péče a dopravní obslužnosti těmito ,,úspornými“ reformami nedocílíme. Na vesnicích a malých městech také žijí pracovití a vzdělaní lidé,“ řekla starostka Starého Sedliště Jitka Valíčková.