Marie Mináriková je učitelkou Základní školy Zárečná v Tachově, Marie Smetanová působí na Střední průmyslové škole v Tachově Světcích.

„Ocenění uděluje kraj vůbec poprvé a jeho cílem je symbolicky poděkovat učitelům, kteří své studenty podporují při mimoškolních aktivitách, připravují je na soutěže a olympiády nebo spolupracují na odborných kempech pro talentované žáky," vysvětlila mluvčí kraje Alena Marešová s tím, že cenu si převzalo 21 pedagogů ze škol v Plzeňském kraji – učitelé základních a středních škol, gymnázií, odborných učilišť, tak i vysokoškolští pedagogové.

Pro obě tachovské pedagožky je to v jejich dlouholeté kariéře první ocenění tohoto druhu.

„Ocenění jsem dostala za dlouholeté organizování matematických soutěží v okrese Tachov," vysvětlila Deníku Marie Mináriková. „Byla jsem tím v každém případě překvapena. Podobné ocenění ani poděkování jsem zatím neobdržela," dodala.

Ve školství působí od roku 1976, tehdy začínala v Základní škole Zárečná Tachov ve školní družině, posléze – po čtyřech letech – se stala učitelkou. Matematické soutěže organizuje podle vlastních slov zhruba patnáct let. „Na těchto soutěžích mě hlavně baví práce s nadanými žáky. Je to rozšiřující práce mimo školu, protože takové soutěže jsou těžké a žáci se na ně musejí speciálně připravovat. A když pak máte žáka, který se tomu věnuje, někam to dotáhne, to je potom takové zadostiučinění," řekla Deníku.

Také Marie Smetanová působí ve školství od poloviny sedmdesátých let – a celou dobu v průmyslovce ve Světcích. „Ocenění mi navrhla paní ředitelka za dlouholetou práci a přípravu odborného vzdělávání, zvláště u oboru zedník. Této pocty si samozřejmě nesmírně vážím," vyjádřila se.

Podobné ocenění nikdy nedostala. „Je to poprvé," řekla Deníku.

„A zcela zaslouženě," dodala ředitelka Střední průmyslové školy ve Světcích Jana Hrčková.