„Pan Kerndl a Big Band z České Lípy do Tachova přijede na pozvání Městského kulturního střediska k zahájení jedenáctého ročníku letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán. Swingový orchestr i pan Kerndl budou účinkovat v Tachově poprvé," pozvala diváky na akci Petra Maroszová z Městského kulturního střediska v Tachově.

Festival, který startuje tuto neděli, je tradicí už jedenáctým rokem. Na podzim, v roce 2001 se v jízdárně po více než 60 letech uskutečnil první koncert. Od roku 2002 započala tradice pořádání koncertů a vznikl tak hudební festival Jízdárna znovu ožívá, později nazvaný Dveře jízdárny dokořán.

„Každým rokem zahajujeme festival hudby různých žánrů významnou a známou osobností. Pan Kerndl je velice uznávaným swingovým interpretem, a to nejen v České republice. Je nám ctí přivítat a představit publiku v Tachově takovou hvězdu hudební branže. Big Band CL hraje srdečně a od podlahy, nabídku vystoupit v jízdárně přijali bez dlouhého rozmýšlení," představuje akci Maroszová.

Hudební festival v Jízdárně ve Světcích u Tachova pořádá Městské kulturní středisko v Tachově vždy v letních měsících, od června do září. Jízdárna, díky své architektuře a vynikající akustice, je zcela neopakovatelným prostorem pro pořádání koncertů klasické hudby. Nejčastějšími návštěvníky koncertů jsou posluchači z Tachova a nejbližšího okolí, ale přibývá i návštěvníků z přilehlého německého pohraničí.

Městské kulturní středisko zajišťuje koncerty pořadatelsky a z větší míry i technicky. Hlavním žánrem festivalu je především klasická hudba, skladby českých i světových hudebních velikánů. Jízdárenské koncerty jsou zážitkem jak pro milovníky hudby, tak pro samotné vystupující umělce.

Při koncertech ve světecké jízdárně již vystoupila celá řada předních českých umělců a souborů – například Spirituál Kvintet, Hradišťan, Lucie Bílá s Petrem Maláskem, Pavel Šporcl, Lubomír Brabec, Daniel Hůlka, členové sboru Národního divadla Praha atd. Každoročně zde koncertují i studentské a mládežnické orchestry z Velké Británie a z USA.

„Festival Dveře jízdárny dokořán pořádáme letos již jedenáctým rokem, toto očíslování dává čtenáři, diváku znát, že se jedná již o tradici. Atmosféra při koncertech v jízdárně je jedinečná a nasvědčuje tomu i to, že sami umělci při odjezdu po koncertě vysloví přání se slovy: ještě jednou se sem chci vrátit, máte úžasné publikum," přiblížila atmosféru festivalu Maroszová.

Gabriela Jägerová