Střední odborná škola ve Stříbře nabízí pomocnou ruku žákům, kteří trpí dyslexií a dysgrafií. Informovala o tom výchovná poradkyně Věra Janečková. „Naše škola nabízí tři obory, a to veřejnosprávní činnost, agropodnikání a nejnověji přírodovědné lyceum. Všechny obory jsou poměrně náročné a poslední dobou přibývají i žáci s dyslexií, tito žáci mají pak problémy s výukou a potřebují individuální přístup,“ vysvětlila Janečková.

Pro vstřícný přístup školy je ale potřeba lékařské zprávy. „Pokud však žák či rodiče nepředloží doklad z pedagogicko-psychologické poradny (PPP), chováme se k takovému studentovi stejně jako k ostatním. Obdrží-li však škola posudek z PPP, je schopna přizpůsobit výuku k jeho možnostem,“ poukazuje výchovná poradkyně. Tuto skutečnost bude škola řešit s rodiči při přijímacím řízení.

Škola se na Tachovsku zapsala jako jedna ze škol se širokým zaměřením, nejen tedy výběrem oborů, ale také možností výměnných praxí v cizině, autoškolou, studenti se účastní různých mezinárodních projektů, olympiád, exkurzí, ale učí se také pracovat v terénu. Všechny obory v průběhu studia musí vykonávat odbornou praxi. Škola v této oblasti spolupracuje s významnými firmami, zemědělskými podniky a institucemi veřejné správy v regionu. Momentálně studenti navazují i spolupráci s plzeňskou ZOO, sbírali padesátníky na výstavbu nové klece pro dravé ptáky, chtěli by část výpěstků ze školního hospodářství dodávat na krmení pro zvířata, rádi by zde také vykonávali část své praxe.

„Chodím do školy ráda, vybrala jsem si nový obor přírodovědné lyceum, protože mě příroda zajímá. Chodíme do laboratoře, chystáme různé akce, škola má i svoje zahrady. Mám tu hodně kamarádů. Pro mě je i výhodou to, že nemusím nikam dojíždět,“ řekla nám Barbora Kvapilová z 1.C.
Zástupci školy tímto zvou i širokou veřejnost na Den otevřených dveří, který se koná 28. ledna od 12 do 16 hodin. Rodiče si s dětmi mohou prohlédnout celou budovu i internát a mohou se zeptat učitelů na vše, co je bude zajímat.