Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eliška z Kladrub se stala absolutní vítězkou ceny Filipa Venclíka

Kladruby – Dvěma literárními díly se přihlásila devatenáctiletá Eliška Pomyjová z Kladrub do Literární soutěže o cenu Filipa Venclíka.

6.4.2011
SDÍLEJ:

Eliška Pomyjová. Foto: Archiv Elišky Pomyjové

Před několika dny si z Prahy přivezla ocenění za absolutní vítězství v soutěži.

„Do soutěže jsem se přihlásila s esejí, která byla ohodnocena třetí cenou, a s povídkou, která od poroty obdržela speciální cenu. A protože jsem jako jediná získala dvě ocenění, vyhlásili mě absolutní vítězkou,“ řekla Deníku autorka.

O soutěži se dozvěděla, jak sama říká, spíše náhodou. „Už dříve jsem poslala svoje práce do různých soutěží, ale nárazově, nepravidelně. O ceně Filipa Venclíka jsem se dozvěděla, když jsem brouzdala po internetu,“ uvedla. Vítězství v této soutěži ale není prvním, které se jí podařilo získat. Jedna z jejích esejí byla publikována mezi nejlepšími pracemi literární soutěže ke dvaceti letům demokracie a s jiným dílem se dostala mezi čtyřicet nejlepších autorů soutěže vyhlašované v rámci festivalu spisovatelů v Praze. Cena Filipa Venclíka je ale pro ni zatím největším úspěchem, jak sama Deníku řekla.

Letošní téma soutěže znělo V životě máme vytetovaný smích i pláč. „S tématem jsem se docela prala, ale nakonec jsem si s ním poradila. Povídku, kterou jsem do soutěže zaslala, jsem si vymyslela, i když je to inspirace kontrasty, které se nacházejí kolem nás,“ vysvětlila oceněná autorka. Příběh povídky, jež získala speciální cenu, vypráví o ženě, která jde k pohovoru s psychologem, vypráví mu svůj příběh, aby po chvíli zjistila, že nemluví s odborníkem, ale s pacientem. Ten chodí pravidelně psychologovi s něčím pomáhat. Nakonec do místnosti vstoupí ten pravý psycholog.

Eliška Pomyjová píše od dětství. „Nedá se přesně říct, kdy jsem s psaním začala. Vždycky jsem si něco psala, z počátku jen tak pro sebe. Ale kdy jsem tomuto koníčku propadla, to bylo možná ve chvíli, kdy jsem přestala psát gramatické chyby a uvědomila si, že mohu své eseje nebo povídky posílat do soutěží,“ uvedla mladá autorka.

Přes vítězství v soutěži se Eliška profesionálně psaní věnovat nechce. Od září bude dnes studentka stříbrského gymnázia studovat architekturu.

Soutěž o cenu Filipa Venclíka

Filip Venclík byl studentem. Byl to normální mladý člověk se svými přednostmi i nedostatky, se svými plány a nadějemi do budoucnosti, když se v noci ze 4. na 5. září 1993 stal obětí brutálního útoku člena bezpečnostní agentury, který v pražském metru napadal bezdůvodně cestující. Filip nezůstal k jeho chování lhostejný a snažil se mu v něm verbálně zabránit. Tento člověk posléze obrátil svou agresi proti Filipovi a napadl ho tak, že mu způsobil těžké zranění hlavy. Na následky tohoto zranění Filip Venclík 5. září 1993 v nemocnici zemřel.

Poprvé se Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka konala ve školním roce 1997/1998 jako pietní vzpomínka na tohoto bývalého studenta. Každý ročník je věnován jinému společensky závažnému tématu.

Vítězní studenti bývají odměněni věcnými cenami, jejich práce jsou čteny při slavnostním vyhlašování výsledků a předávání cen mladými studenty herectví či renomovanými pražskými herci. Do literární soutěže jsou zapojeni oba Filipovi rodiče – Vlastimil Venclík a Sylvie Dvořáková. Oba společně zřídili Nadační fond Filipa Venclíka, který se snaží pomáhat obětem násilných trestných činů, a oba též intenzívně spolupracují i s dalšími organizacemi, které mají charitativní charakter.

Ve školním roce 2003/2004 byla ve spolupráci s Nadačním fondem Filipa Venclíka připravena kniha pod názvem Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka, která obsahuje oceněné práce ze všech dosavadních ročníků. Od ročníku 2004/2005 se soutěž změnila v celostátní záležitost.

Zdroj: www.literarnísoutezocenufilipavenclika.cz

Autor: Jiří Kohout

6.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení