Zahájena byla vernisáží v pondělí 26. června, kdy se konala také komentovaná prohlídka, které se ujal sám autor. Smyslem výstavy je nechat diváka zamyslet se nad současným využíváním energií a postojem každého z nás, jak můžeme ovlivnit naši budoucnost.

Následně v pondělní podvečer v prostorách podkrovního sálu stříbrského muzea proběhla přednáška k danému tématu. „ V ní se Miroslav Bárta věnoval tématu vzestupu a pádů civilizací, tak jak ho rozvinul ve své úspěšné knize Sedm zákonů: Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Zaměřil se například na energetickou náročnost naší civilizace nebo přebujelou byrokracii,“ uvedl ředitel MKS David Blažek. Na přednášku i v parném odpoledni dorazilo na tři desítky návštěvníků.

„Výstava je přístupná sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin denně, za jakéhokoliv počasí a bude jistě přínosem pro každého, kdo se otázkou energií a jejich zdrojů zaobírá,“ pronesl v úvodní řeči na vernisáži místostarosta města Stříbra Karel Lukeš.

„Není od věci vědět, že recyklací jedné hliníkové plechovky ušetříme tolik energie, jako bychom koukali tři hodiny na televizi,“ připomenula Markéta Kličková, zástupkyně společnosti Canpack, která je jedním z mnoha partnerů výstavy.

Výstava na stříbrském náměstí Energie a civilizace volně navazuje na předchozí výstavu Voda a civilizace a zaujme každého, kdo se jen trochu zamýšlí nad lidskou budoucností. | Video: Deník/Monika Šavlová