Domácnosti čeká od ledna příštího roku zvýšení cen elektřiny až o deset procent. Rodiny, hlavně ty s nižšími příjmy, nevycházejí z údivu. Nárust cen berou lidé jako provokaci. „Už teď nevíme, jak vyjít s penězi. A jak koukám, bude ještě hůře,“ láteří Dana Kadlecová z Tachova. „Když jsem se o zdražení dozvěděla, doslova mne ta informace rozdráždila,“ dodala Tachovanka.

„Ti, co za to nesou zodpovědnost, by si měli uvědomit, že naše peněženky nejsou bezedné,“ kroutí hlavou Radek Toufar z Plané. „Za elektřinu měsíčně platíme čtyři stovky, ročně pak skoro pět tisíc korun. Takhle si tedy připlatíme pět set korun. Možná někdo namítne, že se lecos zdražuje podstatně víc, ale to přece není argument. ČEZ by se měly vzpamatovat,“ dodal Toufar nespokojeně. „Hold budeme šetřit a svítit svíčkami. Jedině takhle něco ušetříme,“ řekl s nadsázkou. Řada občanů důchodového věku už rezignovala.

„Dalo se to očekávat a už mne to ani nijak nepřekvapuje. Copak my ještě dokážeme nějakou korunu ušetřit, ale hlavně mi je líto rodin s dětmi. Ty už teď nevědí, kam dřív skočit,“ poukazuje pětašedesátiletý Daniel Říha z Tachova. Zdražení elektřiny ale není jediné, co domácnosti čeká. Nárustu cen plynu se už dočkají zřejmě v říjnu, následovat bude zdražení vody i potravin. Na vině jsou rostoucí ceny obilí. „Teď snad ještě budou zdražovat pekaři. Nikdy jsem si nemyslela, že dám za chleba třeba třicet korun,“ děsí se Jana Kadeřávková ze Stříbra. „Zdražuje se i to, co s obilím úzce souvisí. Třeba už za deset vajíček teď zaplatíme třicet korun. To je přece neúnosné,“ lamentuje Jan Dostál z Tachova.

„A to se říká, že všechno děláme pro naše děti. Těm nahoře to ani nepřijde, ti mají podstatně vyšší příjmy než my. Do zdražování by měla razantně vstoupit vláda a udělat podobným nesmyslům konec,“ navrhuje Tachovan. V souvislosti s vládní reformou veřejných financí lze očekávat, že se pacienti dočkají nárustu cen věcí, bez kterých se mnozí z nich nedokáží obejít. „Za léky utratím měsíčně šest stovek. A v žádném případě si nemůžu dovoilt je vysadit. A na to se při zdražování zřejmě spoléhá,“ podotkl František Veselý z Tachova.

„A už vidím jak všechno odnesou lékárníci. Na nich si lidi vybijou vztek jako kdyby oni za to mohli,“ upozorňuje čtyřiapadesátiletý Tachovan. „Ti, co zdražují, zřejmě zkouší, co všechno dokáže našinec vydržet. Ale ani trpělivost spotřebitelů nebude dlouho bezbřehá,“ varuje Dana Kadlecová. „Pak se nemůžeme divit, že je v republice tolik případů exekucí,“ dodala.