VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Džbán připomíná starší znak obce

HORNÍ KOZOLUPY - V dalším díle seriálu o erbech a znacích na Tachovsku jsme se zaměřili na obec Horní Kozolupy. Ta leží 8 kilometrů od Bezdružic a první zmínka se objevuje roku 1237 v přídomku místního vladyky Šuchty z Kozolup

4.12.2007
SDÍLEJ:

Znak Horních KozolupFoto: Archiv obce

V pozdější době získali Kozolupy páni z Gutštejna. Mezi zničenými památkami v obci byla také renesanční, legendami opředená kostelní lavice, zdobená dle starých topografií švamberským znakem. Místní kronika zde však zmiňuje znak se džbánem a se dvěma znaky s parožím, patřící zřejmě Gutštejnům. Dle tradice jde o starý znak obce, což dnes již nelze ověřit. Současná znak vychází z bohaté historie obce. Na štítu je připomínka významných majitelů - pánů z Gutštejna a to černým jelením parožím ve zlatém poli.

Pány ze Švamberka připomíná stříbrná labuť se zlatou zbrojí v červeném poli. K obci náleží také šest osad. Slavická hrabata ze Sinzendorfů připomínají modrá a červená barva. Nechybí ani narážka na údajný starý znak obce - džbán. Prezentovány jsou i zmizelé či dosud dochované významné památky. Zbořený kostel sv. Petra a Pavla v Horních Kozolupech symbolizují atributy obou světců, klíče a meč. Kostel sv. Vavřince ve Slavicích pak symbolizují zkřížené pruty roštu, světcova nejznámějšího atributu.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení