„Když lidé nepřichází, čtu si odborný časopis. Aspoň si doplním znalosti,“ pousmál se člen komise v Plané.

Než však komise usedly, museli členové volební místnost připravit.

„Přinesli jsme stoly, vyvěsili státní znak, připravili plentu, donesli urnu, kterou jsme následně zapečetili. Ani pak jsme si ještě nesedli. Připravili jsme si volební lístky,“ řekla Marie Mináriková, členka komise třetího, tachovského, volebního okrsku.

„Jeden volič už za dveřmi stepoval za deset minut dvě,“ poukázala s úsměvem na dochvilnost Tachovana Mináriková.

Účast občanů předpovídaly komise různě. Tachovští předpokládali, že přijde okolo třiceti procent voličů.

„Za půl hodiny, co byly místnosti otevřeny, přišlo přes třicet lidí. Když bylo eurovolby poprvé, byla účast vysoká. Předpokládáme, že letos bude sice nižší, ale pravidelně chodí pořád ti samí lidé, kteří si volby nenechají ujít. Proto odhadujeme třiceti procentní účast,“ vysvětlila Mináriková.

Plánští ale byli k účasti poněkud skeptičtí. „Za první dvě hodiny přišla necelá třicítka obyvatel. Celkově odhadujeme, že se dostaví dvacet procent obyvatelstva,“ sdělila předsedkyně jednoho z plánských okrsků Jaroslava Čikalová.

I názory na volby byly rozdílné a kolikrát i rozporuplné. Jedni je berou jako vážnou událost, druzí si však myslí, že se volí europoslanci jen proto, aby měli dobře placené místo.

„Řekněte mi, co tam dělají? Nepůjdu volit někoho, kdo bude brát půl milionu měsíčně za nic. Když se nehodí do české politiky, dostanou trafiky v té evropské. Tam je od nich pokoj a ještě berou nehorázné platy. To podporovat nebudu,“ rozčílil se Miroslav Rychetský z Tachova.

Podobný názor zastává i Jiří Mareš, kterého jsme zastihli v Benešovicích u piva.

„Volit tedy rozhodně nepůjdu. Vždyť kandidáty ani neznám, nikdy k nám nepřijeli, nikde se moc neprezentovali. Prostě lidi, které neznám, nevolím. Jo, kdyby si sedli u nás na sále a představili se, tak by se vidělo,“ uvedl Mareš.

V Benešovicích nakonec odvolilo přibližně sedmnáct procent obyvatel.

V sobotu končili volby do evropského parlamentu ve dvě hodiny odpoledne.

Celkově se však v republice očekává dvacetiprocen­tní účast.

Více o volbách na: www.denik.cz/eurovolby