Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropská noc vědců zavítá do Tachova, náměstí se stane laboratoří

Tachov – Pokusy z oborů fyziky, chemie či biologie. K dispozici dalekohledy pro pozorování vesmírných objektů a po setmění zhasnutí náměstí pro zlepšení pozorovacích podmínek. Tak je připravena Evropská noc vědců, která se chystá do Tachova.

17.9.2015
SDÍLEJ:

Veřejnost měla možnost se setkat na Tachovsku s pozorovací technikou oblohy poměrně nedávno a to ve dvoře Krasíkov při Devíti týdnech baroka. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Setkání vědeckotechnických pracovníků s veřejností si získává velikou popularitu. Cílem je co nejvíce přiblížit vědu veřejnosti. Setkání se konají v rámci jednoho dne a ne jinak tomu bude i v pátek 
25. září kdy se v řadě českých a moravských měst budou prezentovat odborné a vědecké organizace. V Tachově na náměstí je akce naplánována od 16 do 23 hodin.

Evropská noc vědců „Researchers' Night" je projekt Evropské unie, který se stal jednou z největších akcí pořádaných každoročně na podporu vědy a techniky v EU.
Akce krom jiných institucí včetně škol účastní také Západočeská pobočka České astronomické společnosti a to již od roku 2010. „Jako svá působiště vybírá lokality, pro jejichž obyvatele by akce tohoto typu byla těžko dostupná. Po velmi dobrých ohlasech z předchozích ročníků ve Stříbře, Přešticích, Nepomuku, Klatovech a Domažlicích jsme se rozhodli letošní Noc vědců 2015 uspořádat ve městě Tachov, kde se budou moci občané města seznámit s naším velmi bohatým programem," uvedl Marek Česal.

Aktivity na náměstí

Na náměstí Republiky se představí 7 organizací .
Program:
ZpČAS
pozorování noční oblohy s dalekohledy (Newton 355/1600 mm, Newton 200 mm, Somet, refraktor a další). Astronomická kuchařka.
Gymnázium, Tachov
Pokusy z fyziky a chemie
Střední průmyslová škola Tachov, Světce
3D tiskárna, robot LEGO, elektronická stavebnice
ZŠ Kostelní
zajímavé pokusy
ZŠ Hornická
Chemické pokusy – Faraónův had, létající plechovka, modrý roztok, plynný kontakt, adsorpce barviv, reakce sodíku s vodou
Fyzika – Elektrolýza, poměďování, elektrování, magnetické pole, roztažnost kovů, pokus s bimetalem, vývěva
Přírodopis – Příprava a pozorování přírodních preparátů digitálním mikroskopem a promítání diaprojektorem
Výroba butonů (placek)
ZŠ Zárečná
Chemická laboratoř
Oddělení fyziky KMT FPE ZČU
Fyzikální pokusy – Teslův transformátor, pokřivená zrcadla,…
Katedra fyziky Fakulty aplikovaných věd ZČU
Fyzikální pokusy

Přednášky:
V přednáškovém sálu MKS v 1. patře se uskuteční 4 přednášky na téma astronomie a fyzika 16:30 – Největší dalekohledy světa,Bc. Ondřej Trnka odborný pracovník Hvězdárny a planetária Plzeň. 18:00 – Tajemství lidského oka, PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D. – Fakulta pedagogická ZČU. 19:30 – Antigravitace aneb létáme s fyzikou – mýty a fakta, PhDr. Pavel Masopust, Ph.D., Fakulta pedagogická ZČU. 21:00 – Pluto trpasličí planeta, RNDr. Miroslav Randa, Ph.D., Fakulta pedagogická ZČU

Autor: Antonín Hříbal

17.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení