Dlužník je však předešel, místnost si vyklidil sám. „Poslední dobou se taková situace stává trendem. Pro nás je to ale klad, soud totiž ušetří státní peníze za firmu, které by vystěhování věcí jinak musel zaplatit,“ informovala nás Alena Gruberová, soudní vykonavatelka Okresního soudu v Tachově. Po hříšnících pak sice stát vynaložené peníze za vystěhování vymáhá, ale často se takové opatření míjí účinkem.

„Ti lidé mají velké dluhy a nemají to tak z čeho zaplatit,“ uvedla vykonavatelka. Na to, jak časté jsou případy podobných ´exekucí´, jsme se zeptali Pavly Millianové ze Správy majetku města Tachova. „To je různé, bývala období, kdy takové případy byly časté a někdy zase doby relativního klidu,“ řekla nám. Skupina dlužníků se zatím nijak nerozrůstá.

„To je tím, že jsme přešli ze smluv s dobou neurčitou na dobu určitou. Těm, kteří za nájemné a služby dluží, se pak smlouvy neprodlužují,“ podotkla Pavla Millianová. Čtyřiačtyřicetiletý dlužník, který si věci z bytu vystěhoval sám, půjde bydlet na ubytovnu. „Už mám také rozjednaný další podnájem,“ svěřil se nám. Sám přiznává, že až do takového extrému situace dojít nemusela.

„Ale za dluh částečně nemůžu. Měl jsem podnájemníka, který za nájem a služby neplatil,“ vysvětluje. Když se pak do bytu vrátil, přestal ale platit také on. „Ocitl jsem se ve svízelné situaci. Dělám totiž pouze sezonní práce, a tak mi na platby nezbývaly peníze,“ dodal.