Historii Souměře chce zmapovat německý historik Franz Worschech, jehož rodiče se v obci nedaleko Stráže narodili. V současné době pátrá především po informacích z poválečného období.

Po čem v historii Souměře pátráte především?
Už jsem hledal informace mezi archiváliemi z devatenástého století, ale v současné době mě zajímá hlavně poválečný vývoj. Rád bych hovořil s lidmi, kteří si pamatují dobu odsunu německého obyvatelstva. Chtěl bych se jich zeptat, jak si na to vzpomínají, jak to vidí, jak tenkrát organizovaly odsun úřady, jaká vůbec byla atmosféra a nálada mezi lidmi. Rád bych prostě slyšel názory druhé strany.

Pátral jste také u nás v archivech?
Ano, některé archivy jsem navštívil. Ale rád bych se podíval do starých výtisků Tachovské Jiskry, zejména do prvních ročníků. Nějak se po nich nemohu dopátrat. Ale zajímá mne také, jaké problémy měla česká strana třeba s budováním pohraničí v poválečných letech. Dozvěděl jsem se například, že tu byl poměrně velký nedostatek pracovních sil.

Zabýváte se i předválečnou historií tohoto regionu?
Samozřejmě i po této části dějin pátrám, chci shromáždit informace o vývoji nacionálního socialismu v této části pohraničí. Nějaké informace jsem například získal v archivech v Litoměřicích. Také jsem se v archivech zajímal o dokumenty týkajícíc se poválečných zatýkání a vůbec by mne zajímal vztah, jaký mělo nové české obyvatelstvo k Němcům, kteří v pohraničí zůstali jako pracovní síly.

Na Souměř jste se zaměřil z rodinných důvodů…
Ano, oba moji rodiče se v Souměři narodili a po válce byli součástí odsunu. Já jsem se narodil v roce 1949. Žiji v Norimberku, kde jsem učitelem. Vzděláním jsem ale promovaný hostorik.


Pokud by vám někdo chtěl poskytnout informace, kam se může obrátit?
Určitě na telefonní číslo 0049 911 337 107.