Mezi dokumenty, které se v sále holostřevské fary promítaly, bylo i několik oceněných děl, včetně filmu Pavla Abrháma Česká RAPublika, který získal na Finále hlavní cenu v kategorii dokumentů.

„Náš doprovodný program začal v pátek dopoledne školní projekcí v aule Gymnázia ve Stříbře. Tam přišlo kolem padesáti diváků a těm jsme promítli dokumenty vztahující se k výročí úmrtí Jana Palacha,“ sdělil nám jeden z hlavních organizátorů, Jakub Chvojka.

Do sálku pro zhruba třicítku diváků si v Holostřevech nacházeli diváci cestu v pátek večer, v sobotu i v neděli, kdy mohli vidět poslední dva příspěvky. V průměru chodilo podle Chvojky kolem deseti až patnácti lidí. „Na dokumenty převažovali víceméně mladší lidé, vesměs studenti. Byli to takové typické festivalové typy diváků, kteří věděli na co jdou a co mohou od filmu očekávat,“ uvedl organizátor.

Poněkud jiné složení mělo publikum při promítání trezorového snímku ze šedesátých let Smuteční slavnost a při filmu Případ pro začínajícího kata. „Obecenstvo bylo věkově různé, přišli i starší lidé,“ dozvěděli jsme se v Holostřevech.

Doprovodný program festivalu Finále splnil podle členů Komunity Noe svoje očekávání. „Na to, že se jednalo o nultý ročník a vzhledem k pěknému počasí, které o víkendu panovalo, jsme spokojeni. Lidé si sem cestu našli, i když je fara pro promítání filmů poněkud neobvyklé místo a také je sem třeba za filmy dojíždět,“ vyjádřil se Jakub Chvojka.

Nápady na příští rok už organizátoři mají, nechybí jim ani chuť zorganizovat doprovodný program plzeňského Finále znovu. „Odvaha nám k tomu nechybí, máme i chuť pokusit se sem dostat premiérové tituly včetně tvůrců, kteří by mohli přijet na besedu s diváky,“ řekli nám s tím, že definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo.