Pro trhovce ale nejsou sobotní trhy ve Stříbře lukrativní. „Máme letos uspořádat dva sobotní farmářské trhy. Podle mého názoru by byl nejvhodnější jeden trh v červnu a jeden v září. To je k mání sezonní zelenina a ovoce. Ale sehnat na tyto dny prodejce není jednoduché," sdělila Deníku ředitelka Městského kulturního střediska ve Stříbře Martina Sihelská.

Prodejci totiž v sobotu preferují větší města. „V sobotu obvykle bývají farmářské trhy ve větších městech a to je pro prodejce pochopitelně zajímavější. Do Stříbra by nepřijeli," uvedl Jan Werthaim, který ve Stříbře organizuje pravidelné středeční trhy.

Tomu nezájem tlumočili přímo prodejci. „Do Stříbra jezdí prodejce ryb a rybích výrobků. Ten účast v sobotu odmítl, protože o sobotách jezdí na tři farmářské trhy do Prahy a na jeden do Plzně. Nesehnal by tedy nikoho, kdo by mohl ve stánku být," vysvětlil Werthaim. „Podobně reagoval také prodejce uzenin. Ten by přijel, kdyby byl trh na náměstí, ale protože se dlouho nevědělo, jestli bude trh na náměstí, nebo u kina, nakonec slíbil účast jinde," uvedl dále organizátor.

Právě nejistota, zda by sobotní trhy byly na náměstí nebo na dosavadním prostranství u kina, mnohé obchodníky podle Werthaima odradila. „Náměstí se nám nakonec podařilo zajistit, trhy se uskuteční 22. června dopoledne na náměstí," uvedla Sihelská.

Kupující nemusejí mít strach, že na sobotních trzích nebude kvůli menšímu zájmu trhovců k sehnání obvyklý sortiment. „Požádala jsem o pomoc stříbrskou střední odbornou školu, která bude nabízet výpěstky ze školních zahrad, prodávat budou také místní včelaři," uvedla Sihelská. V jednání je také spolupráce s řemeslníky a regionálními výrobci sdruženými pod hlavičkou Místní akční skupiny Český Západ. K mání by měl podle ředitelky MKS být také regionální nepotravinářský sortiment.