Na Minerálku v Tachově chodí lidé ze širokého okolí a pramen pije taktéž velké množství lidí. Brzy však skončí jeho letošní sezona, veřejný pramen se uzavře a zazimuje. Před jeho zastavením se podrobí odbornému dohledu a revizi, poté se pro veřejnost uzavře.
„Jakmile nastane období mrazů, odborná firma vyndá čerpadlo a vezme jej k sobě na údržbu, na jaře opět osadí. Náklad na tuto údržbu činní přibližně šest tisíc korun," informovala Marie Multušová z investičního odboru.
Údržba a provoz pramene Na Minerálce však stojí daleko více peněz. V letošním roce bylo zakoupeno nové čerpadlo – náklady činily 22 tisíc korun, rozbor vody stál 1700 korun, čištění potrubí 2000 korun, spotřeba elektrické energie se pohybuje kolem 12 – 13 tisíc korun (vše je zaokrouhleno).
„Na příští rok je plánovaný nátěr fasády, který se v předběžné kalkulaci pohybuje kolem třiceti tisíc korun. Tedy na příští rok vyjde provoz pramene na 52 tisíc korun," uvedla Multušová.
Nátěr nové fasády bude třeba udělat a dělá se pravidelně. Lidé si totiž procházku Minerálkou krátí tak, že obtiskávají ruce od železitého nánosu na stěny pavilonu, nebo na něj píší neumělecky umělecké vzkazy svým láskám.
Strážníci městské policie jezdí na Minerálku poměrně často. „Na dozor v tomto místě využíváme i cyklohlídky a strážníci městské policie jsou na tomto místě několikrát denně v nepravidelných intervalech. Nestojíme tam však pořád, což ani nemůžeme," řekl Deníku vedoucí městské policie Jaroslav Klíma.
Policie neponechá nic náhodě a s vandaly boj nevzdává. „Používají stejné písmo, stejné znaky, provádíme ve věci šetření a na vandaly jistě přijdeme," poznamenal Klíma.
Kamerový systém v tomto místě není. Pořízení kamerového systému a zařízení k tomu potřebné se pohybuje v nákladech několika desítek tisíc korun, na což finance v současné době nejsou.