Nyní se ale Výškovice staly dějištěm několika scén z akčního a emotivního příběhu bratří Mašínů. V titulních rolích zazáří Oskar Hes (Josef Mašín) a Jan Nedbal (Radek Mašín), v dalších se pak objeví Táňa Dyková, Matěj Hádek nebo Karel Dobrý.

Sami autoři projektu se zamýšlí nad otázkou hrdinové nebo vrazi? Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje totiž tolik emocí jako osud skupiny bratří Mašínů. Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotýká hranic vlastního strachu i statečnosti. Jejich příběh, pocity i smýšlení se divákům pokusí přiblížit moderně pojaté dobové drama. „Je to téma blízké mému vnitřnímu nastavení. Když se někdo postaví jasné přesile, tak mu fandím. Zajímá mě i morální dilema toho příběhu, ten běh na hraně, když na agresi odpovíte silou, a to se dotkne i vašich nejbližších. Co bych dělal, kdybych se sám ocitnul ve stejné situaci,“ uvedl režisér snímku Tomáš Mašín.

Ve Výškovicích zbyly z původních statků, domů a mnoha dalších stavení už jen jediný statek a rozpadající se kaple a památná lípa. Právě tato scenérie zaujala filmaře, a u kapličky, statku i blízkém okolí se odehrává několik scén, kdy Mašíni jsou už za hranicemi v Německu. Jedna z akčních scén přibližuje přepadení vozu německého lékaře.

Výškovice na Tachovsku a jejich okolí...
Jen kaple a usedlost zbyly z někdejší Vsi v pohraničí

„Příběh bratří Mašínů patří mezi několik scenáristických himalájských vrcholů. Je zrádný v mnoha směrech. Vypadá nesmírně filmově a autorovi na první pohled nehrozí mnoho práce. Teprve časem jsem pochopil, před jak obrovským dramatickým gigantem stojím. Každá postava v dramatu téhle rodiny je anticky tragická a práce scenáristy tak byla především ve volbě materiálu, který do příběhu nedá. S tímto odhodláním jsem se začal na tuto scenáristickou K2 drápat,“ zavzpomínal scenárista Marek Epstein.

Na filmová plátna by se snímek Bratři měl dostat v premiéře 26. října 2023. Film Bratři nyní vzniká v koprodukci Česka, Německa a Slovenska. Snímek podpořila řada institucí včetně České televize, evropského koprodukčního fondu Eurimages nebo Fondu kinematografie a záštitu nad ním převzalo i Ministerstvo obrany ČR.