Kandidáti se vesměs shodují v tom, že okresní fotbal potřebuje ve vedení změnu. To Deníku řekl Miroslav Svoboda z Tachova. „Z funkcionářů oddílů, se kterými jsem hovořil, jsem vycítil, že změnu chtějí, že je jí třeba," uvedl s tím, že Tachovsko bylo podle jeho informací hodnoceno v posledních letech jako jeden z nejproblema­tičtějších okresů ve vztahu oddílů a rozhodčích.

Jiří Dufka z Chodského Újezdu chce v okresním fotbalovém dění upevnit především slušnost. „Po hektickém posledním půl roku vím, že se všichni k sobě mohou chovat slušně, ať jde o soupeře, funkcionáře či rozhodčí. Toto slušné chování bych chtěl upevnit a dále rozvíjet. Dosáhnout toho lze poměrně jednoduše. Pokorou, skromností a úctou jednoho k druhému," vyjádřil se Deníku.

Aurelu Ardeleanovi z Lomu u Tachova jde především o zlepšení vztahů a pozvednutí fotbalu. „O post předsedy se ucházím, abych se pokusil zlepšit vztahy a vrátit okresní fotbal na úroveň, na které byl před pěti, šesti lety. V poslední době se v okresní fotbalovém dění vyskytly zbytečné problémy, vzniklé často i nedorozuměními, takže to bych chtěl v první řadě změnit," sdělil Ardeleanu Deníku.

Každý z kandidátů má představu, co podnikne jako první věc v případě zvolení. „Především je třeba srovnat rozhodčí, aby fungovali tak, jak mají. Také chci postupně navštívit všechny oddíly, abych zjistil, jaké mají problémy a kde to půjde, v rámci možností jim pomoci," uvedl Svoboda.

„Pokud budu zvolen, tak první, o co budu usilovat, bude zlepšení práce všech komisí. A samozřejmě chci také zlepšit vztahy s okolními okresními svazy a krajským svazem," vyjádřil se Ardeleanu.

Vztahy s krajským fotbalovým svazem nesedí také Jiřímu Dufkovi. „Vadí mi, že nás nenavštívil za celých šest let zpátky při jednání výkonného výboru nikdo z výkonného výboru plzeňského krajského fotbalového svazu. Jakoby okres Tachov neexistoval. To mi nepřijde zrovna milé a tento přístup kraje bych chtěl změnit," řekl Deníku Dufka.

Ten naopak oceňuje fotbalové zázemí. „V pořádku je velice slušný, nebojím se říct, že výborný a nadstandardní servis pro všechny oddíly."

Šance pro zvolení do funkce nového předsedy Okresního fotbalového svazu v Tachově má každý z trojice kandidátů. To si uvědomují i oni samotní. „Pokud budu zvolen, vím, že to přinese další starosti. S tím ale počítám. Chci fotbalu na Tachovsku pomoci, můžu přitáhnout řadu osobností na besedy, mám i nějaké finanční přísliby a není mi jedno, že některé oddíly figurují na konci tabulek krajských soutěží. Byl bych rád, aby se zachránily. Když zvolen nebudu, pro mě se nic nezmění. Ale to, že se oddíly ozvaly, svědčí o tom, že chtějí nějakou změnu," komentoval Miroslav Svoboda.

Za jeden z důvodů, proč kandiduje, označuje Jiří Dufka zkušenosti. „Po dlouholetém fungování v oddíle, přibližně 25 let, a třináctiletém působení ve výkonném výboru OFS Tachov, chci postoupit o stupínek výše. A z funkce předsedy se podívat do výkonného výboru v kraji, kde jsou, nebo měli by být předsedové všech okresů. Jestli funkcionáři z oddílů neztratili paměť, tak myslím, že moje šance jsou vysoké. Jestli ji ztratili, tak menší. Ať už volba dopadne jakkoli, svět se nezboří a můj vztah k fotbalu se nezmění," okomentoval své šance Dufka.

O vyjádření ke konci volebního období jsme požádali také odstupujícího předsedu Václava Přibyla. Ten byl ve středu pracovně zaneprázdněn. Původně přislíbil, že zavolá zpět, později už jsme se mu nedovolali.

Volby nového předsedy Okresního fotbalového svazu Tachov se uskuteční v sobotu při valné hromadě OFS, která začíná v 10 hodin v Kostelci. Současně s předsedou se bude volit nový výkonný výbor, do kterého kandiduje 10 lidí.